Демократски сојуз


повеќе...повеќе...повеќе...повеќе...повеќе...повеќе...повеќе...повеќе...повеќе...повеќе...повеќе...повеќе...повеќе...повеќе...повеќе...повеќе...повеќе...повеќе...повеќе...повеќе...повеќе...повеќе...повеќе...повеќе...повеќе...повеќе...повеќе...повеќе...повеќе...повеќе...повеќе...повеќе...повеќе...повеќе...повеќе...повеќе...повеќе...повеќе...повеќе...повеќе...повеќе...повеќе...повеќе...повеќе...повеќе...повеќе...повеќе...повеќе...повеќе...повеќе...
1...345...22                       


10.09.2015

Крсте Врбоски избран за претседател на Демократски сојуз-Аеродром

На  10.09.2015 година (четврток), Општинската организација на Демократскиот сојуз на Аеродром, одржа Изборно собрание на кое Крсте Врбоски, дипломиран економист, беше избран за претседател.

повеќе...


25.03.2021

Демократски сојуз:Самостоен настап на локални избори со непартиски кандидати за градоначалници

Откако почнаа да делуваат самостојно во Собранието, дел од коалициските партнери на СДСМ најавуваат самостоен настап и на претстојните локални избори.

повеќе...

28.03.2021

Демократски сојуз: Амандманската расправа да трае најмногу 10 дена 

Демократскиот сојуз ја иницира потребата да се измени Деловникот за работа на Собранието на РС Македонија, со кој ќе оневозможи блокада на носењето на закони. 

повеќе...

29.03.2021

Демократски сојуз: Граѓаните бараат договор и резултати

Демократскиот сојуз го поздравува постигнатиот договор помеѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ за одлагање на пописот од здравствени причини, за одблокирање на парламентот, како и за постигнување договор за изборното законодавство.

повеќе...

29.03.2021

Демократски сојуз: Граѓаните да можат слободно да патуваат во странство

Демократскиот сојуз најостро ја осудува изјавата на министерот за економија, Крешник Бектеши, според кого, нема да се разговара со Грција...

повеќе...

08.04.2021

Трајанов за DW: Пасошката афера ќе предизвика тектонски потреси

Подолго време иницирам да поминат низ „сито“ вработените во МВР и во други безбедносни служби - без кадровско прочистување ќе се загрозува националната безбедност.

Повеќе од извесно е дека аферата со издавање фалсификувани пасоши ќе има тектонски раздвижувања од пошироки размери и во нејзиното расчистување ќе се вклучат и најразвиените и моќни разузнавачки служби, смета поранешниот министер за внатрешни работи и лидер на владејачкиот Демократски Сојуз, Павле Трајанов.

„Издавањето на пасоши на нарко босови и лица опасни по безбедноста на други држави, ќе се одрази на меѓународниот углед на Македонија, на третманот во НАТО, како и на евроинтеграциските процеси. Подолго време иницирам да поминат низ ‘сито’ сите вработени во МВР и во другите безбедносни служби. Во АНБ тој процес е при крај. Без кадровско прочистување и натаму ќе се загрозува националната безбедност, особено ако во витални сектори во безбедносните служби работат лица без целосни безбедносни проверки согласно со стандардите на НАТО", потенцира Трајанов.

Дали е ова само врв на ледениот брег?

Во февруари годинава МВР до Основното јавно обвинителство Скопје поднесе кривична пријава против 36 лица, од кои осум вработени во МВР, бидејќи фалсификувале возачки дозволи за потребите на лица кои немаат положено возачки испит. Фактот дека овој случај воопшто не го вклучил алармот кај нивни колеги кои работеле на друга „проблематика“ - фалсификување патни исправи, говори дека тие се чувствувале сосема комотни да продолжат со незаконските активности.

Од каде чувството дека некој ништо не им може?

„Партиите треба да се откажат од патерналитетот над кадрите кои со списоци ги вработувале, и да не го условуваат опстанокот на Владата и министрите со амнестија на нивните криминални кадри“, вели Трајанов.

Покрај безбедносниот аспект, ова нѐ враќа и на вечната тема „реформа на јавната администрација“, која никако да започне, но и на фактот дека позитивната дискриминација при вработувањето редовно замижува пред мерит-системот, во интерес на етничките квоти предвидени според принципот на соодветна застапеност.

Ќе има импликации

Досега за акцијата нема никаков одглас од Амбасадата на САД во Скопје, чија регионална канцеларија за безбедност и истраги беше спомната од министерот Оливер Спасовски, во функција на „поддршка на истрагата“ за случајот „Двојник“.

Безбедносни експерти со кои разговараше ДВ, велат дека комплетните импликации од овој случај ќе бидат познати кога ќе се знае профилот на сите лица што добиле пасоши со туѓ идентитет.

Повеќе на темата:

Лажен идентитет за 20 илјади евра – како функционирала групата која „штанцала“ пасоши

Пасоши за мафијаши: Осомничените купувале скапи возила и недвижности

МВР со детали: Како се издавале македонски пасоши со лажен идентитет

„Во јавноста засега се вртат четири имиња од 215 случаи. Воопшто не го знаеме профилот на другите лица кои добиле патни исправи. На пример, не знаеме дали добивале пасоши и повратници од боиштата на Блискиот Исток. Импликации секако ќе има, но нивната, и поединечна и вкупна закана за безбедноста, може да се одреди кога ќе ги знаеме сите податоци“, вели нашиот соговорник.   

На домашен терен веќе е испорачана една политичка „фактура".

„Со колку сведоци добиле државјанство овие 214 криминалци? Како може да поминат низ филтрите на МВР без да бидат прогласени опасни по државата? Дали тие се опасност за државата или опасност се стари лица над 80 години, за кои бараме да добијат државјанство“, прашаа од Алијанса за Албанците.

Со ова од партијата алудираа на предлозите за докажување државјанство со сведоци содржани во нивниот предлог-закон кој Владата не го прифати, па сега е неизвесно дали во претстојните разговори со премиерот Заев ќе го користат скандалот со фалсификуваните пасоши за да ја засилат нивната аргументација во одбрана на партискиот предлог-законот за државјанство.

Комплетен ремонт

Во меѓувреме, рефлекторите остануваат свртени кон МВР, не само поради актуелниот случај, туку и поради многу незавршени домашни задачи.

„Пасошите со позајмен идентитет само потврдуваат дека системските и непосредните контроли затаиле, дека во фалсификатот учествувале повеќе лица, дека имало постредници итн.

Зошто досега не се проверија и фантомските гласачи сo креирани единствени матични броеви, издадените државјанства и лични карти“, прашува Трајанов.

Партијата што тој ја предводи, Демократски сојуз, вчера предложи да се изврши целосен кадровски ремонт: безбедносни проверки за сите вработени во МВР и другите безбедносни сектори, тест за интегритет, здравствената способност, проверка на имотната состојба и досегашната работа и резултатите од работата. ДС смета дека треба да им се забрани членување во политичка партија на припадници на службите за безбедност, да се зајакне раководниот тим во МВР со врвни професионалци, да се имплементираат контролни механизми во работата на сите сектори. Партијата бара да се направи ревизија на издадените државјанства, на внесените единствени матични броеви, впишувањата во матичните книги на родените, издадените лични карти, возачки и сообраќајни дозволи, дозволи за поседување и носење оружје, како и за издадени обични, дипломатски и службени патни исправи.

Од ДС реагираат што повеќе од 20 години селекцијата за прием во безбедносните служби ја прават партиите и се доминантни при конечната одлука за вработување, без да се почитуваат цврстите критериуми и други параметри клучни за конечната оценка - дали некој може да биде дел од највиталните институции во државата. „Изостануваат контролни механизми во работата на овие сектори и служби, а присутно е и одлевање на класифицирани информации до криминалните групи, бизнисмени, а најмногу до политичките партии", реагираше ДС.

Партијата предложи за состојбите во МВР и во другите безбедносни служби да се отвори расправа и во Собранието.

Извор:DW


13.04.2021

Демократски сојуз: Павле Трајанов предлага формирање на Агенција за борба против тешките облици на криминал и висока корупција

На денешната расправа за Националната стратегија за борба против корупцијата, Павле Трајанов, пратеник и претседател на Демократскиот сојуз, меѓу другото нагласи:

повеќе...


15.04.2021

Демократски сојуз: Балкански рулет

Во контекст на нон-пејперот на словенечкиот премиер, Демократскиот сојуз смета дека идеите за прекројување на границите на Балканот се опасна игра со потенцијал да предизвика силни реакции...

повеќе...


16.04.2021

(ВИДЕО):Трајанов за Зоом МК:  Политичка и кривична одговорност за врвот на МВР што не го спречил издавањето на пасоши за нарко мафијата

Не треба да има само политичка, туку и кривична одгововорност за сите вклучени во аферата со издавање македонски пасоши на нарко босови од регионот и за оние што не ја вршеле работата како што треба.

повеќе...

27.04.2021

Започна постапката за Законот за преиспитување на факти и докази користени во судска постапка

Денес (27.04.2021), Комисијата за политички систем и односи помеѓу заедниците, расправаше за Предлог - Законот за преиспитување на факти и докази користени во судска постапка, поднесен од Павле Трајанов, при што го проследи во натамошна постапка.

Образложувајќи ја потребата од носење на законот, пратеникот Павле Трајанов, нагласи: Со овој закон се отвараат можности за фер судење, при што за монтираните судските предмети ќе се отвори главен претрес каде ќе се преиспитуваат користените факти и докази, но ќе има можност да се презентираат и нови докази.

Постапката ќе се повтори доколку  е повредено начелото на презумпција на невиност, злоупотрени се системите за прислушување, користен е заштитен (лажен) сведок, злоупотребен е системот за рспределба на судските предмети (АКМИС) или не е обезбедено еднаквост на "оружјето" (презентирање на докази).

Ова е исклучителна можност за корекција на неправдата, но и да се разобличи, улогата на политичките моќници, како и на полицијата, обвинителството и судот.

Не се бара амнестија, помилување или абулиција, туку правна можност за преиспитување на судските одлуки, но во случаи каде се исполнети некои од овие услови односно судската одлука е заснована на несодветна примена на законите, без релевантни факти докази, без можност да се соберат докази итн.

Комисијата заклучи да се организира и јавна расправа каде експертите ќе можат да ги презентират своите стручни ставови.

Инаку овој предлог закон е во Собраниска постапка доставен на 12 ноември 2020 година, при што во меѓувреме веќе е расправано со експерти, како и со претставници на Владата на РСМ и невладиниот сектор.

Предлагачот е подготвен да прифати амандмани за номотехничко подобрување на текстот, како и за друг вид на подобрување на законските решенија.15.05.2021

(ВИДЕО) Павле Трајанов за Канал 77: Ние сме против дилот на Заев и Мицкоски за амнестија на криминалот за дивоградбите

Според Павле Трајанов, лидерот на Демократскиот сојуз законот за легализирање на дивоградбите очигледно е договор мегу двете најголеми партии произлезен од тет а тет средбата...

повеќе...

22.05.2021

Демократски сојуз:За канцерогеното масло и опасниот отпад предупредивме,но реакција немаше

Демократскиот сојуз на 2 февруари 2020 година одржа ТРИБИНА на која беше објавена аферата со увозот на канцерогено масло и опасен отпад...

повеќе...

25.05.2021

Трајанов за ТВ 24: Со законот не бараме амнестија, помилување, аболиција, бараме шанса за фер судење

Павле Трајанов во емисијата 24 Отворено истакна дека тој како подносител на Предлог-законот за преиспитување на факти и докази...

повеќе...


13.06.2021

Демократски сојуз: ЕУ, борбата против криминалот и департизацијата

За Демократскиот сојуз врвен национален и стратешки приоритет е полноправно членство во Европската унија,за што постои граѓански и политички консензус.

повеќе...

22.07.2021

Павле Трајанов: Да се спречи изборна конфузија, но и манипулација со пописни резултати

Нацрт-измените во Изборниот законик и преклопувањето на пописот со кампањата за локални избори носат многу опасности, предупредува лидерот на Демократскиот сојуз

Pavle Trajanov

На неполни три месеци пред локалните избори кои треба да се одржат на 17.10.2021, несериозно и неодговорно е да се предлагаат коренити промени на правилата за избор на советници, без јавна расправа, без вклучување на експертите, невладиниот сектор и медиумите, вели за ДВ лидерот на Демократскиот Сојуз, Павле Трајанов.

„Доколку се прифатат измените на Изборниот законик за отворени листи со цензус од 3% од запишаните гласачи како услов за котирање на горниот дел од листата, и примена на Донтовиот модел за утврдување на редоследот на советничката листа, тоа претставува предуслов за тотална изборна конфузија и нерегуларни избори. Натаму, се гласа за партија или коалиција, но и за еден од кандидатите за советници што е во ред, но гласачкото ливче е важечко и ако се гласа за повеќе кандидати. Како е можно тоа да се предложи? На кој советник ќе му припадне гласот?“, прашува Трајанов.

Декоративен плурализам

Во земјата продолжува долго критикуваната практика - пред секои избори да се предлагаат измени во Изборниот законик - иако експертите укажуваат дека тоа не треба да се прави барем шест месеци пред избори, а најдобро е да се реализира на почетокот на мандатот на собранискиот состав, со цел да се остави простор и можност и другите институции навреме да ги спроведат одредбите од измените. Но, временскиот цајтнот и дилемите околу посочените нејаснотии со предложените измени, не се единствените проблеми.

„Во драфт верзијата не е јасно како ќе се дели времето во медиумите доколку повеќе партии заедно настапуваат, како ќе се афирмираат кандидатите за советниците од различни партии а настапуваат во коалиција. Потоа, доколку некој од советниците се повлече, кој ќе влезе на негово место и од која партија? Накусо, лош проект, со прикриена намера да ги исфрлат помалите партии. Мој став е да не се влегува во оваа авантура, туку изборите да се организираат по постојниот закон, а промените да се одложат за 2025 година“, укажува Трајанов.

Тој потенцира дека решенијата треба да бидат многу појасни, применливи и сите партии и независни листи да имат еднакви стартни позиции.

Во изминатиот период се одржаа дискусии за Изборниот законик, а став на повеќе експерти беше дека наместо постојани измени (кои досега ги имало 36), подобро е да се донесе нов Изборен законик, но навреме, со стручна дебата, јавна расправа и најважно - со консензус на партиите. Според аналитичари, мора да се внимава дали предложените законски измени водат кон бипартиски „плурализам“ односно дуопол во етничките атари, бидејќи ако со измените се „збришат“ помалите партии (како што тие сега стравуваат), ќе биде збришан и голем дел од плуралистичкиот колорит. Поради такви околности помалите партии повторно ќе бидат принудени нивниот опстанок да го одржуваат во коалиција со поголемите, што повторно води кон декоративен, а не вистински плурализам.

Опасност од инструментализација на пописот

Но, дилемите сега не се насочени само кон измени во Изборниот законик, туку и кон датумот на одржувањето на локалните избори. Откако премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев изјави дека ќе бара согласност од останатите партии за локалните избори да се одржат на 31-ти октомври, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, синоќа предупреди дека така би се прекршил Уставот.

„Датумот на избори не е тема за која ние ќе зборуваме на зелен пазар. Тоа е тема што ја дефинира Уставот и треба да прекинеме со праксата да го кршиме Уставот. Како што е во него дефинирано, така ние треба да се однесуваме и тоа да го применуваме. Ако Уставот вели дека мандатот на градоначалниците и советите е четири години, тогаш после четири години ние треба да го имаме првиот круг за избор на градоначалници и советници. Ова не треба да биде тема за дневна политика. Го повикувам претседателот на Собранието, Талат Џафери, да ги распише изборите согласно Уставот“, рече Мицкоски одговарајќи на новинарско прашање.

Можноста за поместување на датумот на локалните избори со цел да нема преклопување на пописот со изборната кампањата, отвора и други дилеми.

„Кампањата за попис, самиот попис и предвремено објавување на резултати (манипулативни) од пописот, можно е да бидат злоупотребени за локалните избори, да ги усложнат меѓуетичките односи и да го срушат изборниот процес, посебно ако се инсистира иселениците да бидат фактор на внатрешните состојби, како што заговарат албанските партии“, предупредува Трајанов.

За истото неофицијално говорат и други полититичари, па во политичките кулоари сѐ повеќе доминира ставот дека е подобро пописот да се одложи за одредено време, наместо да се поместува датумот за локалните избори.

 

Извор: DW29.07.2021

Демократски сојуз:Брутален напад на демократијата со измените на изборните правила брутално се напаѓа демократијата, правото на здружување, правото на изразување и слобода на печатот

повеќе...

25.08.2021

Заменик министерот Зоран Димитровски на Конгресот градови пријатели на младите во Анкара 

Заменик министерот за локална самоуправа Зоран Димитровски на покана на Сојузот на општините на Турција и Министерството за млади и спорт на Република Турција.

повеќе...

08.09.2021

Демократски сојуз: Демократскиот сојуз на избори со СДСМ

Претседателството на Демократскиот сојуз, на седницата одржана на 7 септември, донесе Одлука на претстојните локални избори да настапи заедно со СДСМ.

повеќе...


08.09.2021

Демократски сојуз: 30 години независност на Македонија

Демократскиот сојуз на сите граѓани им го честита Денот на независноста на Македонија, ден кога граѓаните плебисцитарно се определија за самостојна и независна држава.

повеќе...


08.09.2021

Трајанов: Многу значајно беше што успеавме да издејствуваме „дислокација“ на ЈНА од Македонија и да воспоставивме соработка пред се со САД

Главниот товар на осамостојувањето на Македонија го понесоа припадниците на МВР. после распадот на Сојузот на комунистите на Југославија, се поизвесно беше дека следува распад и на СФР Југославија.

повеќе...


09.09.2021

Демократски сојуз: Сочувство за жртвите во Тетово

 

Демократскиот сојуз им изразува искрено сочувство на семејствата на загинатите во синоќешниот пожар во модуларната болница во Тетово.

 

повеќе...


22.09.2021

Трајанов за „бугарски фашистички окупатор“: Историските факти не можат да се ревидираат

Демократски сојуз има сосема кристални ставови околу релациите со Бугарија. Ние сме за платформа, имаме црвени линии и ниту една остапка не треба да правиме наспроти Бугарија, вели пратеникот и лидер на ДС, Павле Трајанов за како ја коментира одлуката за менувањето на терминот „бугарски фашистички окупатор“ во учебниците по историја.повеќе...


11.10.2021

Демократски сојуз: Честит 11 Октомври

Демократскиот сојуз на сите граѓани им го честита 11 Октомври, Денот на востанието на македонскиот народ.

повеќе...


14.10.2021

Демократски сојуз: Гласаме за развој на општините

Демократскиот сојуз ги повикува граѓаните да излезат масовно на 17ти октомври и да гласат за Македонија да се движи по патот на европските вредности.

 


повеќе...


18.10.2021

Демократскиот сојуз: Фер и слободни избори

 

Демократскиот сојуз оценува дека локалните избори за совети на општините и градоначалници во првиот круг се одржаа во услови на фер и демократска атмосфера што им овозможи на граѓаните слободно да ја изразат својата политичка волја

повеќе...


May be an image of 1 person

20.10.2021

Демократски сојуз: Да продолжиме по патот кон ЕУ

Демократскиот сојуз ги повикува своите членови и симпатизери, како и сите граѓани, на 31 октомври 2021 година, да излезат масовно и да гласаат за кандидатите за градоначалници на КОАЛИЦИЈАТА НАЈДОБРОТО ЗА МОЈАТА ОПШТИНА", предводена од СДСМ, заокружувајќи го бројот 12.

повеќе...


24.10.2021

Трајанов: Во Франција, Германија или Грција ако се изгубат локални избори не паѓаат влади

 

Претседателот на Демократскиот сојуз Павле Трајанов, во интервју за „Локално“ вели дека вториот круг од локалните избори ќе биде поразличен од првиот бидејќи излезноста на гласачите ќе биде помала и концентрирана. Како политичар со долгогодишно искуство смета дека победникот ќе го одредат граѓаните што во првиот круг не гласаа или гласачките ливчиња ги правеа неважечки или, пак, гласаа за незавсини листи и кандидати за градоначалници.

повеќе...


27.10.2021

Заменик министерот Димитровски на 41 сесија на конгресот на локалните и регионалните власти на советот на Европа

Заменик министерот за локална самоуправа Зоран Димитровски денеска учествуваше и се обрати на 41 Сесија на Конгресот на локални и регионални власти на Советот на Европа, каде што на дневен ред беше извештајот од Мониторингот на Европската повелба за локална самоуправа во Северна Македонија.повеќе...


05.11.2021

Трајанов: За десет дена ќе се знае новиот мандатар и владиниот состав

 

За десет дена може да завршат сите консултации околу идниот мандатар и состав на новата влада предводена од СДСМ, велат дел од владините коалициски партнери за Канал 5.

повеќе...


05.11.2021

ПАВЛЕ ТРАЈАНОВ ЗА БУГАРСКИ „ДНЕВНИК“

 

Во текстот „Бугарија, Европа или „македонска салата“ – кој и што го сруши Заев“ објавен на бугарскиот њуз портал „Дневник“, претседателот на Демократскиот сојуз Павле Трајанов зборуваше за причините за поразот на СДСМ на локалните избори.повеќе...


14.11.2021

Павле Трајанов за софиски ,,Дневник“: Македонскиот Устав не може да се менува бев реципроцитет од бугарска страна

Македонија ќе прифати измени на сопствениот Устав, само доколку се додаде македонското малцинство во бугарскиот Устав...

повеќе...


16.11.2021

Демократски сојуз: Членството во НАТО, гарант за стабилноста на Македонија

Со заокружување на процесот на целосна интеграција на Македонија во НАТО, се јакне стабилноста на државата и пошироко на Балканот.


повеќе...


19.11.2021

Демократски сојуз: Робусна форма против криминалот

Во пресрет на избор на стара-нова Влада, Демократскиот сојуз укажува на потребата од радикални промени во поставеноста, дејствувањето и приоритетите.

 

повеќе...


Откажани настани од културата

23.11.2021

ДЕМОКРАТСКИ СОЈУЗ: СОЧУВСТВО ДО СЕМЕЈСТВАТА НА ЗАГИНАТИТЕ ВО АВТОБУСКАТА НЕСРЕЌА

 

Демократскиот сојуз им изразува длабоко и искрено сочувство на семејствата на загинатите во трагедијата која се случи ноќеска во близина на Софија, при што во пожар, во Македонски автобус, настрадаа 46 лица. 

 

повеќе...


Nordmazedonien Parlament - Sitzung am 25.03.2021

09.12.2021

Трајанов: Една изборна единица да биде владин приоритет

Демократскиот сојуз бара реформа на изборното законодавство, односно нов Изборен законик, во кој ќе се дефинират основите за рамноправен политички натревар.


повеќе...


13.12.2021

Трајанов: Големите партии го користат потенцијалот на малите, а по изборите ги маргинализираат

Големите партии прават концепт да го искористат потенцијалот на малите партии, а по изборите ги маргинализираат, вели пратеникот Павле Трајанов од Демократскиот сојуз за „Утрински брифинг“.

повеќе...


14.12.2021

Демократски сојуз: Минимална плата од 300 евра и пензија 200 евра

 

Демократскиот сојуз го поддржува барањето на Сојузот на синдикатите на Македонија за зголемување на минималната плата на 18.000 денари и ја охрабрува Владата што побрзо да донесе измени на Законот за минимална плата.

повеќе...


14.12.2021

Што бара Трајанов од идниот мандатар?

Агенција за тешки облици на криминал, една наместо шест изборни единици, фонд за истражувачко новинарство, се дел од барањата на ДС при формирање на нова влада.

повеќе...


30.12.2021

Новогодишно „украсување“ на Мантово ги вознемири жителите

 

Додека вниманието на јавноста е свртено кон аерозагадувањето во кое се гуши Скопје, од југоистокот на земјата стигнува аларм - погледнете што се случува со водите и крајбрежјето на езерото Мантово. На социјалните мрежи беа објавени фотографии кои покажуваат густи наслаги од зелена и тиркизна боја во езерото, со нив  е „украсен“ и брегот, но и школките што ги исфрлило езерото. 

повеќе...


01.01.2021

ЧЕСТИТКИ ЗА НОВА ГОДИНА

Демократскиот сојуз на сите граѓани им ја честита 2022 година, со желба истата да биде подобра за сите.

повеќе...


03.01.2022

Петров: Не малите партии, туку граѓаните бараат и една изборна и нов политички субјект

Во Дистрикт на Цивил Прес Студио – интервју на Зоран Иванов со Зоран Петров, новинар, уредник, публицист, национален координатор. 

повеќе...


05.01.2022

Павле Трајанов бара поништување на одредби од Изборниот законик


Денес, Павле Трајанов, претседател на Демократскиот сојуз и пратеник, до Уставниот суд, достави иницијатива, со која бара укинување на одредби од Изборниот законик со кои им се овозможува системска /монополска положба на четири партии (СДСМ, ВМРО -ДПМНЕ, ДУИ И АЛИЈАНСА НА АЛБАНЦИТЕ), при изборните процеси.

повеќе...


07.01.2022

Честит Божиќ

Демократскиот сојуз на сите православни верници и граѓани им го честита денот на Христовото раѓање, посакувајќи им добро здравје, сплотеност и мир.

повеќе...


15.01.2022

Павле Трајанов: Ни треба визија за иднината  на Македонија

На денешната расправа во Собранието за избор на Влада на РСМ, Павле Трајанов, пратеник и претседател на Демократскиот сојуз, во дискусијата, меѓу другото нагласи:

повеќе...

21.01.2022

ДЕМОКРАТСКИ СОЈУЗ: НЕУСПЕШЕН ОБИД НА ВМРО-ДПМНЕ ЗА ПОЛИТИЧКА ДИСКРЕДИТАЦИЈА 

Демократскиот сојуз на денешната прес конференција ги презентираше фактите во врска со обвинувањата од страната на ВМРО-ДПМНЕ.
повеќе...


22.01.2022

ДЕМОКРАТСКИ СОЈУЗ: ВМРО- ДПМНЕ ПРОДОЛЖУВА СО КОНСТРУКЦИИ И ЛАЖНИ ОБВИНУВАЊА

 

Најенергично ги отфрламе обвинувањата од ВМРО-ДПМНЕ, во врска со објавени податоци за возила преку ЕКСЕЛ табели, бидејќи во системот никој не може да внесува регистарски броеви на возила кои ќе бидат повластени. 

повеќе...


23.01.2022

ДЕМОКРАТСКИ СОЈУЗ: ВМРО-ДПМНЕ, ПРОДОЛЖУВА СО МОНСТРУОЗНИ КОНСТРУКЦИИ И ОБВИНУВАЊА 

 

Само луѓе со криминален ум може да прават монструозни конструкции и да обвинуваат без ниту еден факт и доказ дека некој правел злоупотреби и криминал.

повеќе...


29.01.2022

Демократски сојуз: Коренити реформи на изборните правила 

 

Демократскиот сојуз долго време се залага за намалување на бројот на пратеници од 120 на 90, како и промена на изборниот модел - Македонија да биде една изборна единица. Овие барања беа главните поенти во нашата изборна програма во неколку изборни циклуси, како и во изборната програма 2020-2024 г.

 

повеќе...


31.01.2022

Средба помеѓу Павле Трајанов и Никола Мицевски

Денес во Собранието на РСМ, се одржа средба помеѓу Павле Трајанов, претседател на Демократскиот сојуз и пратеник, со Никола Мицевски, координатор на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и Антонио Милошевски, пратеник и претседател на Комисијата за надворешна политика.

повеќе...


02.02.2022

Демократски сојуз: Минимална плата од  300 евра

Демократскиот сојуз смета дека минималната плата треба да се зголеми на 18.000 денари, при што ги охрабрува работодавците да се усогласат со синдикатот.

повеќе...


24.02.2022

Демократски сојуз: Брутален напад  на суверинитетот на Украина

Демократскиот сојуз ја осудува инвазијата на Русија над Украина и оваа воена интервенција е брутален напад на суверинитетот и територијалниот интегритет на Украина и  кршење на меѓународното право.

повеќе...


03.03.2022

ДЕМОКРАТСКИ СОЈУЗ: ИЗБОР НА СУДИИ НА УСТАВЕН СУД БЕЗ КРИТЕРИУМИ


На прес-конференција во врска со изборот на судии на Уставниот суд, Павле Трајанов, пратеник и претседател на Демократскиот сојуз го нагласи следното:


 

повеќе...


07.03.2022

Демократски сојуз: ВМРО-ДПМНЕ манипулира со податоци од непресметлив свиркач 

ВМРО-ДПМНЕ манипулира со податоци за вработени во ЈП „Градски Паркинг“ - Скопје, добиени од свиркач кој не е пресметлив и е класичен „клинички случај“, поради што сите податоци се намерно измешани и тендециозни, се со цел да ја дискредитираат партијата и нејзиното раководство.

 


 

повеќе...


May be an image of rose and text

08.03.2022

ДЕМОКРАТСКИ СОЈУЗ: ЧЕСТИТ ОСМИ МАРТ

На сите припаднички на понежниот пол, Демократскиот сојуз им го честита Меѓународниот ден на жената, 8 Март.

повеќе...


08.03.2022

 

ДЕМОКРАТСКИ СОЈУЗ: ЗА ДА ГИ ЗАШТИТИ СОПСТВЕНИТЕ ЧЛЕНОВИ ОД ЗАТВОР, ВМРО-ДПМНЕ ОБВИНУВА ДРУГИ ЗА КРИМИНАЛ

 

Веќе два месеци откако дојде за директор на ЈП „Градски паркинг“, несудениот разузнавач, пропаднат полицаец, Бојан Христовски, не се занимава со ништо друго туку со сплетки и интриги во претпријатието, со врбување кодоши и пресметка со претходното раководство. 

повеќе...


09.03.2022

Демократски сојуз: Да ги помогнеме земјоделците

 

Демократскиот сојуз предлага Владата на Македонија на дневна основа да ги следи состојбите во Украина и да презема мерки за ублажување на последиците, се со цел животот да се одвива нормално и да се води сметка за социјално загрозените категории на граѓани.

повеќе...


09.03.2022

Демократски сојуз: Христијан Мицковски е очаен, Демократски сојуз му е виновен што не е на власт!

 

Сагата со прес-конференциите на ВМРО-ДПМНЕ за божемното беззаконие и криминал на кадрите на Демократскиот сојуз во Јавното претпријатие „Градски паркинг“ веќе преминува во вистинско бунило на Христијан Мицковски, кој е очаен во намерата да најде виновник зошто не му успеа уривањето на власта преку ново парламентарно мнозинство.

повеќе...

12.03.2022

Демократски сојуз: Наместо дипломатијата, говори артилеријата

Демократскиот сојуз укажува на потребата од единство без разлика на партиската, етничката или верската припадност, се со цел, во услови на војна од широки размери...

повеќе...


15.03.2022

Павле Трајанов, побара да се деблокира постапката за измени на Изборниот законик

На денешната седница во Македонскиот Парламент, Павле Трајанов, побара да се деблокира постапката за измени на Изборниот законик, со кои се предлага, Македонија да биде една изборна единица.
повеќе...

21.03.2022

Измените на Изборниот закон утре во собраниска процедура, партиите засега без консензус

 

Иницијатори на Предлог законот се Павле Трајанов, Димитар Апасиев, Боби Мојсоски, Љупчо Балкоски, Панчо Минов, Моника Зајкова, Борислав Крмов, Маја Морачанин, Мирослав Богдановски.

Измените и дополнувањата на Изборниот законик со кој се предвидува воведување на една изборна единица, поднесени од пратеници од помалите парламентарни партии утре се на седница на собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците во прво читање, но засега нема консензус за нивното усвојување.

повеќе...

22.03.2022

 

 

ЗАКОНОТ ЗА ЕДНА ИЗБОРНА ЕДИНИЦА ГО ПОМИНА ПРВИОТ ФИЛТЕР 

 

Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците, ја отвори парламентарната расправа за предлог измените на Изборниот законик, со кои се предлага Македонија да биде една изборна единица, со пропорционален изборен модел, без изборен праг и со Донтов начин на пресметка на бројот на пратеници.

 

повеќе...

23.03.2022

 

Несогласноста за една изборна единица ќе води кон избори

Ако блокираат со амандмани, наш предлог ќе биде - вонредни избори, но ако има услови за тоа: војната во Украина да заврши и овде да имаме стабилна безбедносно-политичка состојба, вели лидерот на ДС.

 

 

повеќе...

26.03.2022

Централен совет на Демократскиот сојуз: Поддршка на проектот за една изборна единица 

Централниот совет на Демократскиот сојуз,на вчерашната седница расправаше за актуелните политички состојби, како и соработката со СДСМ и другите партии од владината коалиција .

повеќе...

26.03.2022

Трајанов за КУРИР: Европско знаменце за законот за една изборна единица е една од можностите

Предлог законот за една изборна единица влезе во собраниска процедура. Предлагач на законот е пратеникот Павле Трајанов од ДС.

повеќе...

27.03.2022

 

ДЕМОКРАТСКИ СОЈУЗ:НАТО,ГАРАНЦИЈА ЗА МИР И СТАБИЛНОСТ

 

 

По  долг процес на воспоставување и јакнење на демократски институции и реформи во одбранбено - безбедносниот систем,но и со тешки и болни компромиси, Македонија ја оствари една од стратешките цели, членство во НАТО.
повеќе...

28.03.2022

ЗАМЕНИК МИНИСТЕРОТ ЗА ЛОКАЛНА САМОУПРАВА ДИМИТРОВСКИ ГО ПРЕЗЕНТИРАШЕВТОРИОТ ПОВИК ОД ИПА ПРОГРАМАТА ЗА ПРЕКУГРАНИЧНА СОРАБОТКА СО СРБИЈА ВО ВРЕДНОСТ ОД 1,9 МИЛИОНИ ЕВРА

 

Заменик министерот за локална самоуправа на Република Северна Македонија Зоран Димитровски и помошник министерот за евроинтеграции на Република Србија, Михаило Дашиќ, денес го презентираа вториот повик за предлози за Програмата за прекугранична соработка Србија – Северна Македонија, финансирана со средства на Европската Унија и национално кофинансирање преку Министерството за локална самоуправа од 15 отсто. - Главната цел на програмата е да ги зајакне добрососедските односи, да воспостави партнерства и да придонесе за развој на енергична програмска област преку поврзување на нејзините луѓе и ресурси на одржлив начин.

 

повеќе...

29.03.2022

ВИДЕО | Трајанов: Да се воведе една изборна единица, а изборите да бидат во редовен термин

 

Предлогот за една изборна единица се провлекува веќе две години, а еден од предлагачите е Павле Трајанов, пратеник и претседател на Демократски сојуз.

-Ова е битно и за партиите но и за граѓаните оти така се отвора демократизација на државата. Ќе се вклучат повеќе субјекти кои ќе ја одразуваат волјата на граѓаните во застапеноста во Парламентот. Граѓански консензус има, сега се трудите да обезбедиме политички консензус. За оваа тема се разговара долго и граѓаните знаат за што станува збор, вели Трајанов за Утрински брифинг.

Трајанов вели дека стабилноста на Владата никогаш не зависи од унифицираноста на Парламентот, стабилноста зависи од политиките на Владата.

-Сега во моментов во Владата доминантни се политиките на ДУИ и Алтернатива, што не ја одразува волјата на граѓаните. Донтовиот модел што го применуваме не е добар оти ги задушува помалите партии и е во полза на големите партии. Малите партии ги има во парламентот, но нивната улога е маргинализирана, вели Трајанов.

Според него, можеби процесот на формирање влада ќе трае подолго, но кога ќе се воспостави платформа таа влада ќе биде стабилна. Трајанов вели дека ни СДСМ ни ВМРО-ДПМНЕ никогаш самостојно не излегле на избори туку како коалиции со помали партии.

-Ако големите партии сакаат да бидат власт ќе мора да прифатат предлози од помалите партии, смета Трајанов.

Во однос на етничката компонента, Трајанов вели дека партиите треба да бараат гласачи на целата територија од земјата и дека една изборна единица нема да влијае на етничката компонента.

Проследете го целиот разговор во видеото:

 

 


30.03.2022

ДЕМОКРАТСКИ СОЈУЗ:РЕЗУЛТАТИТЕ ОД ПОПИСОТ НЕ СЕ ОДРАЗ НА РЕАЛНОСТА

 

 

 

Според првичните анализи на објавените податоци од пописот, Демократскиот сојуз, оценува дека тие не се одраз на фактичката состојба.

 

повеќе...

06.04.2022

 

 

ДЕМОКРАТСКИ  СОЈУЗ: ТИЕ ШТО ЖИВЕАТ ВО СТАНСТВО НЕ МОЖАТ ДА БИДАТ ДЕЛ ОД ВКУПНО НАСЕЛЕНИЕ

 

Пратеникот и претседател на Демократскиот сојуз, Павле Трајанов, поднесе Информација за пописот на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија, за 2021 година, со која бара Парламентот да отвори расправа за пописот и да донесе заклучоци за надминувње на некои од нелогичностите, посебно околу нерезидентно население, кое никако не може да биде дел  од вкупно население на Македонија,132000 лица попишани со вкрстување на податоци, но  без податоци за етничката и верската припадност, јазикот кој го користат и сл., над 240.000 Христијани, без да се знае дали се тие православни, католици итн.

 

повеќе...

12.04.2022

 

Павле Трајанов: Да запре војната во Украина

 

Пратеникот Павле Трајанов, учествува на Конференцијата на Парламентарното собрание на парламентите од Југоисточна Европа, Комисија за правда, внатрешни рабити и безбедносна соработка каде во своето обраќање нагласи:

повеќе...

12.04.2022

 

Демократски Сојуз: Обвинителстово да ги гони сите убијци и прикривачи на убиството на хрватскиот ракометар

 

Демократскиот сојуз жестоко го осудува бруталното убиство на хрватскиот ракометар Денис Тот, ги повикува надлежните институции да ги доведат пред лицето на правдата сите негови убијци и да ги расветлат сите мистерии околу овој свиреп настан.

 

повеќе...

17.04.2022

 

ДЕМОКРАТСКИ СОЈУЗ: СТРАТЕГИЈАТА ЗА ЕУ Е ВО КОЛАПС

 

Демократскиот сојуз смета дека стратегијата на Македонија за започнување на пристапните преговори за полноправно членство во Европската унија е во колапс и истата треба да се редефинира.

 

повеќе...

07.05.2022

 

Демократски сојуз: Македонија од НАТО да побара поддршка за ЕУ

 

Во услови на градење единство помеѓу НАТО и Европската Унија, поврзано со инвазијата на Русија на Украина, Владата на Македонија целосно ја усогласи надворешната политика со политиките на НАТО и ЕУ.

повеќе...

09.05.2022

 

Демократски сојуз: ЧЕСТИТ ДЕН НА ПОБЕДАТА НАД ФАШИЗМОТ

 

Демократскиот сојуз на сите граѓани на Македонија им го честита 9 Мај, Денот на победата над фашизмот, Денот на Европа.

 

 

повеќе...

10.05.2022

 

Трајанов: Не го повлекуваме предлогот за една изборна единица, Тупанчевски нека си тера нов Изборен законик

 

Министерот за правда Никола Тупанечевски нека си го тера проектот за нов Изборен законик, ние нема да го повлечеме нашиот предлог закон за измени на Законикот во делот на една изборна единица, пропорционален модел и избор на пратеници според Донтовата формула, вели за „Слободен печат“ Павле Трајанов, пратеник и еден од предлагачите за промена на изборниот модел.-Деновиве, според информации од денешната координација кај претседателот на Собранието, усогласено било со координаторите на пратеничките групи Џафери да го стави на седница нашиот предлог закон.

повеќе...

10.05.2022

Павле Трајанов: Честитка до Поглаварот и Синодот на МПЦ

 

 

Признавањето на Македонската Православна Црква од страна на Вселенската патријаршија преставува историски чин со огромно значање за Синодот  на МПЦ , сите црковни достоинственици и верници, како и за сите граѓани.

повеќе...

17.05.2022

 

Демократскиот сојуз го осудува повикувањето на полициски разговор поради напишан текст на новинарката Соња Делевска од порталот „Сакам да кажам“ и го повикува министерот за внатрешни работи да преземе мерки и да ги санкционира одговорните лица кои го одобриле и спровеле овој чин.

повеќе...

24.05.2022

 

 

Павле Трајанов: Честитки за автокефалноста на МПЦ-ОХРИДСКА АРХИЕПИСКОПИЈА

 

Денес се  случи историски пресврт, тоа што не беше можно со децении, се случи: Српската православна црква ја обнароди одлуката за признавање, одобрување и потврдување на Автокефалност на Македонската православна црква. 


повеќе...

24.05.2022

 

 

Што по средбата на Ковачевски и Петков во Рим?

 

Претседателот на ДС, Павле Трајанов кој е коалиционен партнер во Владата, во следниве денови очекува засилен дипломатски притисок од САД врз двете страни. Според неговите информации од дипломатски извори кои ги соопшти во вчерашната Само вистина, американската „булдожер“ се подготвува да ги седне на маса и македонската и бугарската Влада се додека не најдат заедничко прифатливо решение. Дали ќе има договор до јуни не се знае, но Трајанов е убеден дека ЕУ нема капацитет да решава сложени прашања, додека американската дипломатија нема да се откаже од притисокот за да се надмине спорот наметнат од Бугарија.

повеќе...

06.06.2022

 

Трајанов: Бројот на пратеници да се намали од 120 на 90

 

Постоечкиот закон треба да се промени бидејќи фаворизира четири партии. Скоро никаде во светот нема само четири партии директно да имаат можност за медиумска презентација и таа да биде осум минути, а само една минута да биде одвоена за сите други помали партии и независни листи, вели лидерот на Демократски сојуз (ДС) и пратеник, Павле Трајанов во дебатната емисија организирана од Тв Телма.

повеќе...

08.06.2022

 

 

Петров: Македонија себе си се гледа во „западниот свет“, одлуката за Лавров не беше изнудена

 

 

Европските и евроатлантските интеграции се една од ретките теми за кои постои консензус меѓу сите политички протагонисти кај нас. Настрана големите жртви кои не чинеа и сé уште не чинат на овој тежок пат, Македонија себе си се гледа во т.н. „западен свет“. Тоа е наша волја, наша желба и наша определба, на која никој не нé принудува. Уште помалку од нас изнудува некакви ставови или одлуки, вели за „Локално“ Зоран Петров, поранешен заменик министер за надворешни работи и актуелен национален координатор за имплементација на платформата занамалување ризици од катастрофи.

 

повеќе...

08.06.2022

 

ВИДЕО | Трајанов: Бугарија ги спроведува руските интереси на Балканот, треба да истражат службите за разузнавање кој стои зад палењето во Битола

 

Претседателот на Демократскиот сојуз Павле Трајанов го коментираше вчерашното апсење на пејачот Ламбе Алабаковски кој е осомничен за потпалување на пожарот во Центарот за култура во Битола и смета дека целиот случај има сосема поинаква позадина.

повеќе...

19.06.2022

 

 

Демократски сојуз: Со францускиот предлог бугарските барања стануваат европски

 

Демократскиот сојуз изразува сериозни резерви за францускиот предлог за деблокада на почетокот на преговорите за членство на Македонија во ЕУ затоа што тој во суштина ги апсорбира националистичките и негаторските барања на Бугарија и билатералниот спор, преку преговарачката рамка, го претвора во спор помеѓу Македонија и Европската Унија.

повеќе...

21.06.2022

 

 

Уставниот суд го одложи одлучувањето по иницијативата од Трајанов за платеното политичко рекламирање

 

Уставниот суд на Република Северна Македонија денеска ја одржа 19. седница на која одлучи да ја одложи расправата за иницијативата на подносителот Павле Трајанов во врска со платеното политичко рекламирање во медиумите.

 

повеќе...

23.06.2022

 

 

ПАВЛЕ ТРАЈАНОВ: ЕВРОПСКАТА УНИЈА ДА ЈА ОДЛОЖИ ОДЛУКАТА ЗА УСВОЈУВАЊЕ НА ПРЕГОВАРАЧКАТА РАМКА

 

Павле Трајанов, претседател на Демократскиот сојуз во врска со Францускиот предлог за разрешување на спорот наметнат од Бугарија и деблокада на евроинтеграциските процеси смета дека:  Прво, Владата на Македонија да ја повлече согласноста за прифаќање на Францускиот предлог, во кој на суптилен начин се вградуваат националистичките барања  на Бугарија, а со Протоколот усогласен помеѓу претставници на двете влади детално се разработува имплементацијата на истата.

повеќе...

30.06.2022

 

 

Трајанов: Пендаровски во Мадрид може да говори и за бугарските уцени

 

 

Самитот на НАТО во Мадрид е можност да се објасни штетноста на бугарската блокада за европската интеграција на РСМ и за единството во НАТО, вели лидерот на Демократски Сојуз.

 

 

 

повеќе...

01.07.2022

 

 

Павле ТрајановБез објавување на Францускиот предлог, апсурдно е да градиме став

 

Во врска со најновиот Француски предлог, како основа за деблокада на евроинтеграциските процеси на Македонија,  Демократскиот сојуз го нагласува следното: 


повеќе...

02.07.2022

 

 

ПАВЛЕ ТРАЈАНОВ: ПРОТОКОЛОТ Е КОНТРОВЕРЗЕН, ДА НЕ СЕ ПОТПИШУВА  

 

Протоколот усогласен помеѓу министерствата за надворешни работи на Македонија и Бугарија, да не се потпишува, бидејќи е контроверзен и и овозможува на Бугарија директно да се меша во внатрешните работи на Македонија, посебно во идентитетските, историските и образовните прашања.

повеќе...

04.07.2022

 

 

ДЕМОКРАТСКИ СОЈУЗ: ДА СЕ ПРОМЕНИ ПРЕГОВАРАЧКАТА РАМКА 

 

Претседателството на Демократскиот сојуз го разгледа модифицираниот Француски предлог (Преговарачката рамка, заклучоците на Европскиот совет) за започнување на преговорите со Европската унија на Македонија, при што ги донесе следните заклучоци:

Прво, во услови на геостратешки конфронтации, од круцијално значење е за Македонија да започнат преговорите со ЕУ и да продолжат реформите и имплементацијата на европските вредности.

повеќе...

07.07.2022

 

 

ДЕМОКРАТСКИ СОЈУЗ: ОСУДА НА НАСИЛСТВОТО И РИГОРОЗНИ КАЗНИ

 

Демократскиот сојуз најостро го осудува организираниот напад на учесниците на протестите и бараме брза реакција на службите за безбедност и полицијата. Првичните информации и објавените видеа и фотографии ги потврдуваaт сомневањата дека се работи за смислен напад и провокација со цел да се предизвикат судири од пошироки размери и потешки последици,меѓу другото и на меѓуетнички план.

 

повеќе...

13.07.2022

 

 

Павле Трајанов ги објави предлог-заклучоците за францускиот предлог

 

Претседателот на Демократскиот сојуз, Павле Трајанов ги објави предлог-заклучоците за францускиот предлог, кои ги предлага до Собранието на Република Македонија.

повеќе...

16.07.2022

 

 

Павле Трајанов НЕ ГЛАСАШЕ за Францускиот предлог

 

На денешната седница на Македонскиот Парламент, на која се расправаше за Францускиот предлот (Преговарачка рамка), Павле Трајанов, претседател на Демократскиот сојуз и пратеник, НЕ гласаше за заклучоците предложени од СДСМ и ДУИ. Од говорницата порача да се гласа за заклучоците што тој ги предложи, со кои се задолжува Владата да се заложи во Преговарачката рамка да се вгради став за македондкиот јазик, да се изостават билатералните прашања и историските теми, како и Протоколот.

повеќе...

20.07.2022

 

ДЕМОКРАТСКИ СОЈУЗ: ДА СЕ ОТКРИЈАТ ПИРОМАНИТЕ КОИ ЗАПАЛИЈА АВТОМОБИЛ


Демократскиот сојуз најостро го осудува палењето на автомобилот на пратеникот Петар Ристевски и бараме брза реакција на МВР и целосна истрага од Јавниот обвинител.


повеќе...

25.07.2022

 

 

Трајанов: Наместо референдум, партиите можат да одат на предвремени избори

 

Владата нема да организира референдум во врска со францускиот предлог, вели во разговор за „Локално“, претседаелот на Демократскиот сојуз Павел Трајанов.

Според него наместо референдум, Владата односно партиите и пратениците можат да одат на предвремени избори и да бараат поддршка од граѓаните.

повеќе...

15.08.2022

 

 

Павле Трајанов: Aли Ахмети да се извини за свирежите против Македонскиот јазик

 

Лидерот на Демократски сојуз, Павле Трајанов, вели дека Владата морала да реагира и најостро да го осуди тој чин насочен кон предизвикување на меѓуетничка нетолеранција, раздор и нетрпеливост.

повеќе...

15.08.2022

 

 

ПАРЛАМЕНТОТ ДА РАСПРАВА ЗА ИНВЕСТИЦИИТЕ ВО ИНФРАСТРУКТУРАТА 

 

Анализата на извршената ревизија на успешноста на „Задолжување на субјектите од јавниот сектор, степен на искористеност на кредитите и заемите, платени и стварни трошоци“, подготвена од Државниот завод за ревизија, покажува дека има бројни недостатоци, меѓу кои и несоодветна техничка документација, пробивање на роковите за изградба на проектите, зголемување на вредноста на проектите, отсуство на координиран институционален наздор и управување со процесите, застој и бавна динамика на реализација на инфраструктурните проекти, неискористеност на заемите итн. 

повеќе...

16.08.2022

 

 

ДЕМОКРАТСКИ СОЈУЗ: ГРЕШКИ СО ИСТОРИСКИ ДИМЕНЗИИ

 

Демократскиот сојуз предупредува на процес на сечење на македонските корени преку заедничката комисија за историски и образовни прашања, со што се отвора процес на бугаризација на Македонија.

повеќе...

27.08.2022

 

 

Демократски сојуз: Владата да ги помогне Македонците во Голо Брдо

 

 

Демократскиот сојуз бара Владата да им помогне на Македонците во Голо Брдо, Мала Преспа и другите населби и села во Албанија во одбраната на својот идентитет од притисокот на Бугарија.

повеќе...

31.08.2022

 

 

 

 

ДЕМОКРAТСКИ СОЈУЗ:  ВРВНИ ПРИОРИТЕТИ, СУБВЕНЦИИ ЗА ЕЛЕКТРИЧНАТА ЕНЕРГИЈА И ПОДДРШКА НА СИРОМАШНИТЕ

 

 

Демократскиот сојуз предлага Владата на Република Македонија да ја разгледа можноста за субвенционирање на поскапувањето на електричната енергија за 90% за граѓаните и компаниите или разликата во цената компаниите да ја плаќаат пет години по престанување на енергетската криза.

 

повеќе...

14.09.2022

 

 

Павле Трајанов: Парламентот да расправа за законите за една изборна единица и за монтираните судски процеси

 

На денешната пленарна седница на Парламентот, Павле Трајанов, побара да се отвори расправа за измените на Изборниот законик, со кој се предлага Македонија да биде една изборна единица, како предлог на поголем број пратеници и определба на граѓаните, потсетувајќи дека за системските предности за четирите партии да расправа и Уставниот суд. Трајанов нагласи дека со изборните правила мора да се создадат услови за рамноправен политички натпревар.

 

 


повеќе...

17.09.2022

 

 

 

ДЕМОКРАТСКИ СОЈУЗ: ВЛАДАТА ДА НЕ ГО ЗГОЛЕМУВА ВЕШТАЧКИ ПРОЦЕНТОТ НА АЛБАНЦИТЕ ВО ДРЖАВНАТА АДМИНИСТРАЦИЈА, ТУКУ ДА ГО УКИНЕ БАЛАНСЕРОТ

 

 

Демократскиот сојуз ја повикува Владата да го отфрли предлогот за менување на балансерот за вработување на нерезидентното население во јавната администрација според резултатите од пописот и зголемување на процентот на Албанците на 29,5 отсто.


 


повеќе...

03.10.2022

 

 

 

На тема стабилност на мнозинството, Трајанов сугерира широка коалиција

Oсвен саботажите од опозицијата, власта „на врат“ ги има и поделбите внатре во коалицијата со постојан ризик некој од пратениците да одлета од матичното гнездо. Најнова е тензијата во ДУИ. Се бара одговорност од извршната власт на чело со Артан Груби, а меѓу бунтовниците се и двајца пратеници – Изет Меџити и Мерита Коџаџику – важни за и онака кревкото парламентарно мнозинство. Во гостување на ТВ Алсат, Меџити минатата недела кажа дека Владата се однесува како да има 80 пратеници. Тој и Коџаџику на последната седница не се појавија во законодавниот дом.


повеќе...

08.10.2022

 

 

ДЕМОКРАТСКИ СОЈУЗ: МАКЕДОНИЈА НЕ СМЕЕ ДА БИДЕ МЕСТО ЗА ПРОМОЦИЈА НА ФАШИЗМОТ

 

Демократскиот сојуз најостро осудува формирање здруженија на граѓани преку кои се враќа и афирмира фашизмот на територијата на Македонија.

Уставно право и слобода е граѓаните, без разлика на нивната етничка, верска или партиска припадност, да се здружуваат за афирмација на културни, идентитетски, јазични и други обележја, но не смее да се регистрираат здруженија со имиња на познати фашисти, сојузници на Третиот рајх, соработници на Хитлер и негатори и асимилатори на македонскиот народ, како што се Цар Борис Трети и Иван Михајлов.


повеќе...

26.10.2022

 

 

ДЕМОКРАТСКИ СОЈУЗ: МВР ДА ГИ ОТКРИЕ СТОРИТЕЛИТЕ  НА ФИЗИЧКИОТ НАПАД ВРЗ НОВИНАРОТ ЗОРАН БОЖИНОВСКИ

 

Демократскиот сојуз најостро го осудува  крвничкото претепување на сопственикот на порталот "БУРЕВЕНИК", Зоран Божиновски. Сметаме дека ваквиот мафијашки начин на пресметка, сериозно го нарушува правниот поредок и сигурноста на нивинарите и граѓаните.

 

повеќе...

28.10.2022

 

May be an image of 1 person, standing, suit and indoor

 

Павле Трајанов, за неделникот ФОКУС:Предвремени избори во мај 2023 година.Ако има 60 за,ке бидам 61

 

Павле Трајанов е еден од политичарите со најдолг стаж на македонската политичка сцена. Неговата професионална кариера е поврзана со Министерството за внатрешни работи, каде што извршуваше повеќе работни должности, а беше дел од групата позната како „осумтемина“, која се залагаше за демократски промени во безбедносниот сектор и во државата.

 

повеќе...

29.10.2022

 

 

Делегација на ДЕМОКРАТСКИОТ СОЈУЗ ќе присуствува на отворањето на Македонскиот културен клуб  во Бугарија

 

 

На 30 октомври (недела), делегација на Демократскиот сојуз ќе присуствува на отворањето на Македонскиот културен клуб во Благоевград, Бугарија.

 

 

 

повеќе...

30.10.2022

 

 

 

Поддршка од ДЕМОКРАТСКИОТ СОЈУЗ НА МАКЕДОНЦИТЕ ВО БУГАРИЈА 

 

Денес на отворањето на Македонскиот културен клуб во Благоевград, присуствуваше делегација на Демократскиот сојуз во состав, Борче Јакимовски, Владо Кроневски, Јорданчо Теодосиев и Филип Антовски.  


повеќе...

07.11.2022

 

Павле Трајанов:  ДА СЕ ПРИЗНААТ ПРАВАТА НА МАКЕДОНЦИТЕ ВО БУГАРИЈА

 

 На денeшната  (7.11.2022) средба на парламентарните партии, Павле Трајанов, пратеник и претседaтел на Демoкратскиот сојуз, во својот настап побара сите присутни, претседатели на пoлитичките партии, да упатат силна порака: „Бугарија да ги признае Македонците во Бугарија и нивните права на здружување, формирање на културни асоцијации и политички партии, како и други форми на здружување, заради негување на културните, јазичните и други обележја на Македонците“.

 

 

повеќе...

13.11.2022

ДЕМОКРАТСКИ СОЈУЗ: ИТНА СЕДНИЦА НА СОБРАНИЕТО ЗА СТУДЕНТИТЕ

Демократскиот сојуз бара Собранието да одржи седница на која ќе се расправа за студентскиот стандард и другите проблеми со кои се соочуваат студентите и да се донесат конкретни решенија преку интегрално прифаќање на нивните барања. 

повеќе...

15.11.2022

Ново мнозинство во Собранието: Крчкање на тивок оган

„Парламентарното мнозинство од 64 пратеници е стабилно и во време на исклучително тешка економска, енергетска и безбедносна состојба. Ниту една партија не бара пад на Владата или веднаш предвремени избори, туку најавите за избори се за во мај 2023 година, за што може да се разговара и постигне договор и со опозицијата“, вели Трајанов.

повеќе...

28.11.2022

ДЕМОКРАТСКИ СОЈУЗ: КОМИСИЈАТА ДА НЕ ПРЕГОВАРА ЗА ИСТОРИСКИ ПРАШАЊА ПОВРЗАНИ СО ОА

Демократскиот  сојуз смета дека Мешовитата Македонско-Бугарска Комисија за историски и образовни прашања, не е надлежна  да разговара и преговара  за историските аспекти на Охридската Архепископија, по што треба усогласен текст да се вгради во учебниците за основно образование.

 

 

 

повеќе...

29.11.2022

Демократски сојуз:Центар за Македонски јазик во Грција 

Демократскиот сојуз ја поздравува одлуката на Судот во Грција да регистрира невладина организација "Центар за Македонски јазик" (здружение на граѓани), која ќе се грижи за Македонскиот јазик.  

 

повеќе...

11.12.2022

ДЕМОКРАТСКИ СОЈУЗ: БУГАРИЈА ДА ГИ СПРОВЕДУВА ЗАКЛУЧОЦИТЕ НА СОВЕТОТ НА ЕВРОПА

Демократскиот сојуз ја поздравува последната одлука на Комитетот на министри на Советот на Европа (СЕ) со која од Бугарија се бара да ја отфрли праксата за нерегистрирање здруженија на Македонците. Притоа, Комитетот на министри, кој е највиското извршно тело на СЕ, ја потсетува Бугарија дека повеќе од 16 години не ги спроведува пресудите на Европскиот суд за човекови права во Стразбур, кои се во корист на македонските здруженија, чија регистрација упорно се одбива од бугарска страна. 
повеќе...

20.12.2022

Павле Трајанов: Реизбор на сите судии

 

Павле Трајанов, пратеник и претседател на Демократскиот сојуз, на денешната пленарна седница на Македонскиот Парламентот, зборувајќи за развојната и реформска компонента на Буџетот, меѓу другото посочи:  "Не можат да се препознаат развојните проекции на Буџетот бидејќи со истиот се предвидува над 7 проценти инфлација, дефицит од над 4 посто и без стратегија за капиталните инвестиции, нивно менаџирање и контрола.

повеќе...

26.12.2022


Демократски сојуз: Младите да не учествуваат во лажни најави за поставени бомби


Демократскиот сојуз смета дека најавите за поставени бомби се насочени кон дестабилизација на државата, преку кои се нарушува процесот на образование, како и нормалното одвивање на животот.  Овие лажни најави за поставени експлозивни направи предизвикуваат трајни последици по психичкиот развој на младите, потоа при евакуацијата се можни повреди на учениците и се создава страв и нервоза кај родителите.повеќе...

28.12.2022

No description available.

Советничката Елизабета Стефковска, донираше новогодишни пакетчиња

Елизабета Стефковска, советничка од Демократскиот сојуз во Општина Кисела Вода, на 23. декември 2022 година се сретна со претставнички од  Женскиот центар за психолошка поддршка, при што по повод претстојните новогодишните празници донираше 40 новогодишни пакетчиња за децата на жените, жртви од семејно насилство. 

повеќе...

29.12.2022

Демократски сојуз: 2023, година на силни предизвици и промени 

Демократскиот сојуз очекува 2023 година, да биде година на силни предизвици и промени.

Нашите анализи и проценки се дека во мај месец ќе се одржат предвремени парламентарни и ќе се формира широка коалициона влада, а премиер ќе биде од партијата која што ќе освои најмногу пратеници.

повеќе...

01.01.2023

Павле Трајанов: Да се свртиме напред кон иднината 

Павле Трајанов, претседател на Демократскиот сојуз на сите граѓани им посакува многу среќа и здравје во годината пред нас.

 


повеќе...

10.01.2022

Павле Трајанов: Широка предизборна губитничка коалиција

Вицепремиерот за европски прашања, Бојан Маричиќ вчера во интервју сподели дека вреди да се размисли околу формирање широка предизборна коалиција во чиј состав би влегле сите партии освен ВМРО-ДПМНЕ и Левица.

повеќе...

13.01.2023

Pavle Trajanov -  ehemaliger Innenminister Nord-Mazedoniens

Трајанов: Потребен е удар врз главата на октоподот

Пратеникот и лидер на ДС ќе предложи да се формира независна Агенција за борба против институционалниот криминал и високата корупција

Пратеникот и лидер на Демократскиот сојуз, Павле Трајанов наскоро ќе предложи предлог-закон за формирање независна Агенција за борба против тешките облици на организиран криминал и висока корупција. За овој предлог, што тој повеќепати досега го спомнуваше во јавни настапи, веќе е подготвена нацрт-верзија. Смета дека со таков закон дефинитивно ќе се објави отворена и фронтална војна на институционалниот криминал и високата корупција.

повеќе...

16.01.2023

Демократски сојуз Бугарските националисти, да бидат прогласени персона нон грата

Демократскиот сојуз ги осудува шовинистичките и сепаратистички изјави и пароли „Македонија е бугарска“ на групата Бугари предводени од европратеникот Ангел Џамбаски минатиот викенд во Скопје.


повеќе...


18.01.2023

ДЕМОКРАТСКИ СОЈУЗ: ДА СЕ ПРЕКИНАТ АКТИВНОСТИТЕ ЗА ПРОШИРУВАЊЕ НА ПАРЛАМЕНТАРНОТО МНОЗИНСТВО

Демократскиот сојуз смета дека идејата за зголемување на парламентарното мнозинство, дополнително ќе го засили незадоволството кај граѓаните, дека ќе се заострат меѓуетничките тензии и сериозно ќе се нарушат уставните принципи за соодветна и правична застапеност на етничките заедници во власта.


повеќе...


25.01.2023

(Интервју) Трајанов: Османи ѝ прави штета на државата со својата политика на коленичење

Дипломатијата на коленичење не дава резултати, дециден е лидерот на Демократскиот сојуз, Павле Трајанов, во интервју за „Макфакс“.


повеќе...


30.01.2023

ДЕМОКРАТСКИ СОЈУЗ: ЌЕ СЕ ФОРМИРА МАКЕДОНСКИ ФБИ

 

- Криминалот ги разорува институциите и го кочи демократскиот развој на државата. Криминалот стана вредносна категорија, а не зло со кое мораме да се справиме. Криминалот е навлезен во сите пори на општественото живеење. Народот не може да создаде толку колку што власта може да растури и украде“, рече пратеникот Павле Трајанов, предлагач на законот за Агенција за борба против тешките облици на криминал и висока корупција на денешната трибина „Системски реформи - борба против организираниот криминал“ која се одржа во хотелот „Бест Вестерн“.

повеќе...


04.02.2023

ДЕЛЕГАЦИЈА НА ДЕМОКРАТСКИОТ СОЈУЗ ПОЛОЖИ ЦВЕЌЕ ПРЕД ВЕЧНОТО ПОЧИВАЛИШТЕ НА ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ

Делегација на Демократскиот сојуз, предводена од претседателот на ДС,Павле Трајанов, денес положи цвеќе пред гробот на Македонскиот револуционер Гоце Делчев.

повеќе...


04.02.2023

Трилинг - Сите државни институции се под контрола на власта

Академик Таки Фити, историчарот проф. Димитар Љоровски член на Македонско-бугарската историска комисија и Павле Трајанов претседател на Демократскиот сојуз, соговорници во најновото издание на Трилинг:

повеќе...


06.02.2023

ВИДЕО ИНТЕРВЈУ | Павле Трајанов, пратеник: Очекувам предвремени избори во октомври

Лидерот на Демократски сојуз и пратеник во Собранието на Република Северна Македонија, Павле Трајанов, изрази сомнеж дека актуелната владина коалиција ќе ги дочека редовните парламентарни избори предвидени во 2024 година, сметајќи дека уште во октомври е можно да се одржат предвремени избори.

повеќе...


11.02.2023

ПОЗИЦИИ НА ДС ВО ВРСКА СО РЕКОНСТРУКЦИЈАТА НА ВЛАДАТА

Денеска Демократскиот сојуз до претседателот на СДСМ и претседател на Владата ги достави своите ставови во врска со најавената реконструкција на Владата во кои се инсистира на претходен договор за програмските приоритети на ДС кои и досега беа усогласувани, но не се реализираа.

повеќе...

13.02.2023

Демокрaтски сојуз: ДС не ја поддржува реконструкцијата на Владата

Претседателството и Централниот совет на Демократскиот сојуз на денешните седници по сеопфатна расправа заклучија дека програмските приоритети на Демократскиот сојуз усогласени со СДСМ пред парламентарните избори во јули 2020 година, како и во декември 2021 година пред формирањето на Владата со актуелниот состав, не се имплементирани.

повеќе...


22.02.2023

ДАЛИ ФУНКЦИОНИРА СИСТЕМОТ ЗА КРИЗЕН МЕНАЏМЕНТ?

Безбедносната состојба е усложнета - наместо да се губи време за авантуристичка реконструкција, треба да се даде приоритет на внатрешната стабилност, вели Павле Трајанов.

повеќе...


26.02.2023 

ДЕМОКРАТСКИ СОЈУЗ: СО НАЦИОНАЛИЗАМ ДА НЕ СЕ ПОКРИВА КРИМИНАЛОТ

Демократскиот сојуз најостро ги осудува изјавите на водствата на Алијанса, Алтернатива и ДУИ, за дестабилизација на Македонија, формирање на заедница на општини со доминантно албанско население, децентрализација (читај федерализација) итн. по примерот на Заедницата на општини на Србите во Косово.

 

повеќе...


03.03.2023 

ДЕМОКРАТСКИ СОЈУЗ: ДА СЕ УКИНАТ ПРИВИЛЕГИИТЕ НА ПОРАНЕШНИТЕ ПРЕТСЕДАТЕЛИ

Демократскиот сојуз досега неколкупати иницираше постапка за укинување на правата на Претседателот и неговото семејство по престанокот на функцијата, но Парламентот тие иницијативи не ги прифаќаше.


повеќе...


07.03.2023

ДЕМОКРАТСКИ СОЈУЗ: ПОДНЕСЕН ЗАКОН ПРОТИВ ВИСОКАТА КОРУПЦИЈА

Денес Павле Трајанов, претседател на ДС и пратеник, поднесе Предлог-закон за борба против тешките облици на организиран криминал и висока корупција, со кој започнува „војна“ за искоренување на корупцијата и изградба на современа и демократска држава и држава полноправна членка на Европската Унија.повеќе...


08.03.2023

ДЕМОКРАТСКИ СОЈУЗ: ЗА РОДОВАТА ЕДНАКВОСТ ДА НЕ СЕ ЗАЛАГАМЕ САМО НА 8 МАРТ

Демократски сојуз им го честита Меѓународниот ден на жената, 8 Март, на сите припаднички на женскиот пол, со искрена желба за нивна целосна рамноправност и еднаквост во општеството.

повеќе...


15.03.2023 

ДЕМОКРАТСКИ СОЈУЗ: БЕХТЕЛ И ЕНКА ЗА РАСКРЧМУВАЊЕ НА НАРОДНИ ПАРИ

Демократскиот сојуз бара Државниот завод за ревизија да направи ревизија на досегашните активности и трошењето на милионски суми (над 20 милиони евра) на државните институции во врска со подготовките за изградба на коридорите 8 и 10-д, од Конзорциумот БЕХТЕЛ И ЕНКА, во вредност од 1 милијарда и 300 милиони евра, како и предвидените над 300 милиони евра за експропријација на земјата каде ќе поминуваат трасите на коридорите (патиштата).


повеќе...


23.3.2023

СТЕЈТ ДЕПАРТМЕНТОТ АЛАРМИРА ЗА КОРУПЦИЈАТА НА ВЛАДАТА, А СДСМ ГО САБОТИРА ПРЕДЛОГ-ЗАКОНОТ ЗА БОРБА ПРОТИВ ВИСОКАТА КОРУПЦИЈА

Стејт Департментот на САД во својот најнов извештај за човековите права во Македонија меѓу другото предупредува на корупцијата во која е вклучена Владата, судиите, затворските службеници и други функционери кои ја злоупотребуваат службената положба.

 

повеќе...


23.3.2023

ДЕМОКРАТСКИ СОЈУЗ: ПРОМОЦИЈА НА ОПАСЕН ЕКСТРЕМИЗАМ И СЕПАРАТИЗАМ

 

Во изминатиот месец водствата на повеќето партии на етничките Албанци започнаа натпревар со екстремизам и сепаратизам, речник кој сериозно може да ги наруши меѓуетничките односи, безбедноста и стабилноста на државата.

повеќе...


25.3.2023 

ЦЕНТРАЛЕН СОВЕТ НА ДЕМОКРАТСКИ СОЈУЗ: ОГРОМНО НЕЗАДОВОЛСТВО КАЈ ГРАЃАНИТЕ ОД НЕФУНКЦИОНИРАЊЕТО НА ДРЖАВНИТЕ ИНСТИТУЦИИ

 

Централниот совет на Демократскиот сојуз расправаше за актуелните политички состојби во земјата при што оцени дека евроинтеграциските процеси се врвен приоритет, но власта нема никакви реформи поврзани со судскиот систем, владеењето на правото и борбата против организираниот криминал и корупцијата.

повеќе...


31.3.2023

ДЕМОКРАТСКИ СОЈУЗ: НАМЕСТО УВОЗ НА РАБОТНА СИЛА, ПРЕКВАЛИФИКАЦИЈА И ПОДОБРИ УСЛОВИ ЗА ВРАБОТУВАЊЕ НА МЛАДИТЕ

Повеќе од 115.000 граѓани во Македонија се невработени, од кои над 20.000 се млади до 25 години, поради што е потребно Владата да направи план за нивна преквалификација и да им обезбеди подобри услови за вработување, наместо да предлага увоз на работна сила од странство, која ќе биде многу поскапа, без потребните знаења и вештини и ќе влијае битно за намалување на цената на пазарот на трудот.

повеќе...

31.3.2023

ДЕМОКРАТСКИ СОЈУЗ: НЕРАЗУМНА И НЕПРИФАТЛИВА ОДЛУКА ЗА ЕНОРМНОТО ЗГОЛЕМУВАЊЕ НА ПЛАТИТЕ НА ФУНКЦИОНЕРИТЕ

Демократскиот сојуз смета дека одлуката на Уставниот суд со која се овозможува зголемување на платите на функционерите за 78% е неодговорна, неразумна и неприфатлива.

 


повеќе...


31.3.2023

ТРАЈАНОВ ЗА ФУНКЦИОНЕРСКИТЕ ПЛАТИ: ОВА Е САМОУБИСТВО НА СДСМ

Претседателот на Демократски сојуз, Павле Трајанов, вели дека некој треба да сноси одговорност за енормното зголемување на функционерските плати откако Уставниот суд одлучи да укине два члена од Законот за плати и надоместоци со кои основицата за пресметување на платите на функционерите се зголемува од 26.000 на 47.700 денари.

 

повеќе...


31.3.2023

ПАВЛЕ ТРАЈАНОВ ГО НАРЕЧЕ УСТАВНИОТ СУД „ИСПОСТАВА“ НА СДСМ

Нарекувајќи ја одлуката на Уставниот суд за укинувањето на член од законот за платите на функционерите „неразумна и неодговорна“, претседателот на Демократскиот сојуз вечерва го нападна највисокиот суд на државата велејќи дека бил во дослух со владејачките партии, првенствено со СДСМ.

повеќе...


6.4.2023 

ДЕМОКРАТСКИ СОЈУЗ: НЕКВАЛИФИКУВАНИ ПАРТИСКИ КАДРИ РАКОВОДАТ СО ЈАВНИ ПРЕТПРИЈАТИЈА

Демократскиот сојуз изразува загриженост во врска со неодамнешното назначување на поранешен келнер за нов генерален директор и претседател на Управен одбор на Македонски Железници Транспорт АД-Скопје. 


повеќе...


6.4.2023 

ДЕМОКРАТСКИ СОЈУЗ: ЗА ГРУБИ ИМА СЕРИОЗНИ ПРЕЧКИ ДА ГО ВОДИ ПРОЕКТОТ „БЕХТЕЛ И ЕНКА“

Повеќе медиуми, политички партии, ДКСК, Јавното обвинителство, како и невладиниот сектор и експертите искажаа сериозни сомнежи за корупција при изборот на надзорот над спроведувањето на градежните активности од „БЕХТЕЛ И ЕНКА“ на коридорите 8 и 10 д, како и на целокупниот процес каде со тимот за подготовка на проектот раководеше Артан Груби.

повеќе...


8.4.2023

ДЕМОКРAТСКИ СОЈУЗ: НЕМА ДА ПАРТИЦИПИРАМЕ ВО РАБОТНАТA ГРУПА ЗА ПРОМЕНА НА УСТАВОТ

 

Демократскиот сојуз сметa дека пред да почне постапка зa внесување на Бугарите во Уставот, неопходно е од Бугарија да се обезбеди реципроцитет, Македонците да бидат признаени и да можат да се организираат и здружуваат преку формирање културни центри, здруженија на граѓани, политички партии и други форми на асоцијации, заради негување и афирмација на културните, јазичните,  историските и другите обележја, права кои во Македонија ги имаат сите етнички заедници, вклучително и Бугарите.

повеќе...

8.4.2023 

ДЕМОКРАТСКИ СОЈУЗ: ЧЕСТИТКИ ПО ПОВОД 8-МИ АПРИЛ, СВЕТСКИОТ ДЕН НА РОМИТЕ

Демократскиот сојуз на сите Роми во Македонија им го честита СВЕТСКИОТ ДЕН НА РОМИТЕ со искрени желби и определба, Ромите како трудољубив и мирен народ да бидат интегрирани во општеството и да ги имаат сите можности и услови за напредок како и другите народи насекаде во светот.

повеќе...

9.4.2023

Павле Трајанов: Процесот на дуизација, криминализација и дезинтеграција ги разнишаа темелите на Македонија

Во гостувањето на ТВ СИТЕЛ, Павле Трајанов, претседател на Демократскиот сојуз, меѓу другото нагласи:

повеќе...


14.4.2023 

Демократски сојуз: Да се објави договорот со „Бехтел и Енка“ за да се спречи грабеж на столетието

Демократскиот сојуз инсистира Договорот за изградба на коридорите 8 и 10 д со „БЕХТЕЛ И ЕНКА“ да се објави и да биде предмет на стручна анализа и јавна расправа, особено што причина за законските измени се обврските вградени во договорот и прифатени од преговарачите и Владата.

повеќе...


19.4.2023 

Демократски сојуз: Почнува расправата за формирање независна Агенција за борба против висока корупција и организиран криминал

По долги години отпор од партиите, денеска Парламентот треба да ја почне расправата по Предлог законот за борба против тешките облици на организиран криминал и висока корупција, поднесен од пратеникот Павле Трајанов.

повеќе...


19.4.2023

Демократски сојуз: Артан Груби за предизборна корупција формира ново министерство за проектот „Бехтел и Енка“

Со огласот на Јавното претпријатие за државни патишта (ЈПДП) за вработување на 30-тина лица во новоформираната Проектна единица за спроведување на договорот за изградба на автопатите на коридорите 8 и 10 д, очигледно е дека Артан Груби формира ново министерство, кое за предизборни цели ќе располага со огромни средства за корупција.

повеќе...


20.4.2023

Нова агенција против корупција - потреба или фластер на отворена рана?

Предлогот на пратеникот Трајанов за формирање нова агенција за борба против корупцијата наиде на скептицизм кај антикорупционерите. Според нив, без силна политичка волја против корупцијата ниедно ново тело нема да биде ефикасно, со оглед на сегашниот низок успех на постојните институции.

повеќе...


22.4.2023

Демократски сојуз: Мораториум на проектот со Бехтел и Енка, додека не се објави договорот и не се изврши ревизија

Демократскиот сојуз инсистира Државниот завод за ревизија да изврши ревизија над досегашните активности во врска со изградбата на коридорите 8 и 10 д.

повеќе...


25.4.2023 

Демократски сојуз: Владата да престане да ги третира учениците како експериментални глувци и да го врати предметот Историја

Демократскиот сојуз го повикува Министерството за образование да ги прекине активностите за менување на наставната програма за шесто одделение и воведување нов предмет Историја и општество од следната учебна година кој треба да замени три одделни предмети, Историја, Географија и Граѓанско образование.

повеќе...


25.4.2023 

Демократски сојуз: СДСМ и ДУИ ја блокираат борбата против корупцијата

Со гласањето против донесување на Законот за борба против тешките oблици на оргaнизиран криминал и висока корупција на Комисијата за политички систем и Законодавно-правната комисија во Собранието, СДСМ и ДУИ во суштина ја блокират борбата против криминалот што го прават функционери. 

повеќе...


28.4.2023

Димитровски за „Само Интервју“: Наместо едно општество за сите, цела држава за ДУИ

Генералниот секретар на Демократскиот сојуз Зоран Димитровски гостуваше во „Само интервју“ на Канал 5 ТВ. Ова се акценти од неговото интервју.

повеќе...


30.4.2023

Демократски сојуз: Оставка на членовите на Републичкиот судски совет

Демократскиот сојуз бара членовите на Републичкиот судски совет да поднесат оставки поради случувањата во Советот, но пред сѐ поради некредибилниот судски систем, недовербата на граѓаните во судиите (само 3 отсто од граѓаните имаат доверба во судиите), како и намерното застарување на голем број тешки судски предмети, сомнежите за корупција од големи размери и целосната парализа на владеењето на правото и правниот систем.

повеќе...


30.4.2023

Трајанов за Алфа: Нема потреба од работна група, законот за една изборна единица го блокираат СДСМ и ДУИ и вазалството кон Али Ахмети

Воопшто нема потреба од формирање работна група. Ако навистина постоела волја кај власта да се изгласаат реформите во изборниот законик, тоа ќе го стореле веднаш во Собранието, вели за Алфа првиот човек на Демократскиот Сојуз, кој до пред два месеци беше коалиционен партнер на Димитар Ковачевски.

повеќе...


2.5.2023

Утре прва средба на работната група за изборни реформи - можен ли е договор?

Без големи очекувања за крупни изборни реформи утре стартува со работа експертската група која има за цел да договори подобрување на изборната регулатива. Ќе ја води екс претседателот на ДИК, Александар Новаковски, а во неа претставници ќе испратат сите политички партии, освен ВМРО-ДПМНЕ.

повеќе...


4.5.2023 

Демократски сојуз: Гоце Делчев е македонски великан

Делегација на Демократскиот сојуз положи цвеќе на вечното почивалиште на македонскиот револуционер и великан Гоце Делчев.

повеќе...


7.5.2023 

Демократски сојуз: Со законите кои ги предлага Владата ќе се легализира грабежот

Демократскиот сојуз ги повикува сите пратеници да не гласаат за законите предложени од Владата во врска со изградбата на автопатските делници на коридорите 8 и 10 д, за да спречиме криминал со огромни димензии.

повеќе...


8.5.2023 

Павле Трајанов: Со една изборна единица ќе јакнат демократијата и одговорноста

На денешната прес-конференција на пратеници-предлагачи на измените на Изборниот законик, со кои се предлага Македонија да биде една изборна единица, Павле Трајанов, пратеник и претседател на Демократскиот сојуз, меѓу другото нагласи:

повеќе...


8.5.2023

Аргумент плус - Разговор со Павле Трајанов

Пратеникот и претседател на Демократски сојуз Павле Трајанов гостуваше во емисијата „Аргумент плус“ на Телевизија 24 и разговараше со водителот Младен Чадиковски на неколку актуелни теми, важни за државата и за изборните процеси.

повеќе...


10.5.2023

Павле Трајанов: Владата предлага пет закони со европско знаме за сопствена амнестија

На денешната седница на Собранието во врска со предложениот дневен ред, пратеникот Павле Трајанов, нагласи:

повеќе...


11.5.2023

Заспиј ако можеш - Гостин Павле Трајанов

Пратеникот и претседател на Демократски сојуз Павле Трајанов гостуваше во емисијата „Заспиј ако можеш“ на Алфа Телевизија каде зборуваше за борбата за една изборна единица, за законите поврзани со „Бехтел и Енка“ и други актуелни теми во државата.

повеќе...


11.5.2023

Разговор со Павле Трајанов во емисијата „Аргумент плус“

Пратеникот и претседател на Демократски сојуз Павле Трајанов гостуваше во емисијата „Аргумент плус“ на Телевизија 24 и разговараше со водителот Младен Чадиковски на неколку актуелни теми, важни за државата и за изборните процеси.


повеќе...


16.5.2023

Реална дебата или предизборен маркетинг за Ковачевски да ги смири духовите во сопствената коалиција

Отворање реална дебата за изборниот модел или пак предизборемн маркетинг за Димитар Ковачевски да ги смири духовите во сопствената коалиција.

повеќе...


23.5.2023

НИКОЈ НЕМА ДА СИМНУВА ЧИЗМИ ОД ТАВАН Славјанка и Бујар спомнуваат конфликти ако не ги ставиме Бугарите во Уставот, безбедњаците велат: спијте мирно!

Немаме индиции дека нешто лошо може да ни се случи. Сепак, мора да си признаеме дека никогаш не е ништо исклучено, меѓутоа, согласно сегашните перцепции и согласно сегашните односи коишто постојат на меѓунационално, меѓуетничко и меѓурелигиско ниво, едноставно не постојат индиции дека може да ни се случи конфликт, изјави Злате Димовски, професор по криминалистичко разузнавање и тероризам.

повеќе...


28.5.2023

Демократски сојуз: На ученичката од Охрид да ѝ се овозможи да полага државна матура

На матурантката Тијана Силјаноска од Охрид да ѝ се овозможи да го полага пропуштениот испит веднаш, бидејќи грешката е на училиштето.

повеќе...


31.5.2023

Демократски сојуз: Евроинтеграциските процеси ги блокираат власта и Бугарија

Деновиве сме сведоци на засилен меѓународен притисок поврзан со уставните промени и внесувањето на Бугарите во Уставот како конститутивен народ. Овој притисок е инициран и координиран од највисоките претставници на власта сметајќи дека на тој начин ќе обезбедат поддршка од граѓаните.

 

повеќе...


7.6.2023

Павле Трајанов: Се отвора расправа за една изборна единица

По повеќе од две години блокада, денес во Парламентот ќе започне расправа по Предлог -измените на Изборниот законик, со кои се предлага Македонија да биде една изборна единица, при што останува пропорционален модел, без изборен праг и решение за самостоен настап на помалите етнички заедници.

повеќе...


7.6.2023

Во Собранието почна расправата по измените и дополнувањата на Изборниот законик

Собранието попладнево продолжи со работа по 41. седница, на која ја почна расправата по Предлог законот за изменување и дополнување на Изборниот законик, предложен од пратениците Павле Трајанов, Моника, Зајкова, Димитар Апасиев, Маја Морачанин, Боби Мосјоски, Љупчо Балкоски, Панчо Минов и Борислав Крмов.

повеќе...


11.6.2023

Демократски сојуз: СДСМ ја компромитира идејата за широка коалициона влада

Подолго време ДЕМОКРАТСКИОТ СОЈУЗ промовира и се залага за формирање на Коалициона Влада, поддржана од сите парламентарни партии, при што ќе се почитува Уставното начело за соодветна и правична застапеност на сите етнички заедници.

повеќе...


12.6.2023

Беса не сака во широка коалиција, за ДС решение се избори

По лидерската средба на претседателите на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ, Димитар Ковачевски и Христијан Мицкоски, опозициската Беса и Демократски сојуз (ДС) на Павле Трајанов излегоа со свои реакции. Од Беса велат дека нема да влезат во широка коалиција, а ДС смета дека таква Влада е осудена на колапс.

повеќе...


12.6.2023

Карла Дел Понте тврдела дека Ратко Младиќ се крие во Македонија: Павле Трајанов ѝ објаснил оти имаат информација каде е, но дека не е кај нас

Павле Трајанов во интервјуто на „Република“, кое во целост ќе биде објавено утре, проговори за искуството што го имал како поранешен министер за внатрешни работи со Карла Дел Понте, која долги години беше главна обвинителка на Хашкиот трибинал.

повеќе...


13.6.2023

Трајанов: Заев ни ветуваше дека ако остане на власт, ќе нѐ носи во Елисејската палата кај Макрон

Уште од првите месеци соработката со СДСМ не беше тоа што го замислувавме. Ние отсекогаш сме имале сопствен автентичен став за многу прашања, вели лидерот на Демократски сојуз, Павле Трајанов во интервју за „Република“. Тој открива дека првиот поголем судир со СДСМ бил по интервјуто на Заев за БГНЕС.

повеќе...


14.6.2023

Демократски сојуз: Во првата фаза поминаа Законите за една изборна единица и за формирање Агенција за борба против тешки облици на организиран криминал

Денес на парламентарни седници во првата фаза, од сите присутни пратеници, беа поддржани два многу битни закони.

повеќе...


21.6.2023 

Демократски сојуз: Темелна реформа на судскиот систем

Демократскиот сојуз подолго време инсистира на темелни реформи на судскиот систем, меѓутоа СДСМ и ДУИ ги кочат истите. Главна цел на овие партии им е преку целосна партизација да имаат целосна контрола над Судскиот совет и судиите во целина.

повеќе...


21.6.2023

Демократски сојуз: Министерот за правда ја злоупотребил функцијата

Демократскиот сојуз бара одговорност од министерот за правда поради злоупотреба на службената положба со тоа што донел Упатство за водење на матичните евиденции во кое, покрај податоците утврдени со Законот за матични евиденции, додал нова графа во која се искажува и националната, односно етничката припадност.

повеќе...


23.6.2023 

Демократски сојуз: Политичката мафија може да се сотре со независни и високо професионални институции

Ставањето на Рамиз Мерко на црната листа на САД е сериозна опомена против политичката мафија која владее со Македонија и против која никој не се осмелува да започне системска „војна“ сѐ до нејзиното искоренување.

повеќе...


29.6.2023

Демократски сојуз: Наместо замајување со уставни промени, една изборна единица и предвремени избори

Демократскиот сојуз алармира дека последните корупциски скандали за кои јавно предупредуваат и странски дипломати, сведочат за колапс на државата во целина и на институциите, кој е резултат на високиот степен на криминализација и партизација.

повеќе...


2.7.2023

Демократски сојуз: Да се ослободиме од командно владеење

Силната партизација на правосудниот систем во целина, службите за безбедност и другите институции задолжени за  борба против криминалот, како и администрацијата, само ги зајакна перформансите на командното општество.

повеќе...


4.7.2023

Демократски сојуз: Уставниот суд ќе расправа за изборниот законик

Утре (5 јули 2023), Уставниот суд ќе ја разгледува иницијативата на Павле Трајанов, претседател на Демократскиот сојуз, во врска со Изборниот законик, со кој се фаворизираат четири партии и не се обезбедени услови за рамноправен политички натпревар.

повеќе...


10.7.2023 

Демократски сојуз: Османи ги загрозува евроинтеграциите на Македонија

Демократскиот сојуз оценува дека министерот за надворешни работи Бујар Османи, со претераните, необјективни и манипулативни ставови за внатрешно-политичките состојби, ги загрозува евроинтеграциските процеси на Македонија.

повеќе...


11.7.2023

Аргумент плус - Разговор со Павле Трајанов

Лидерот на Демократски сојуз и пратеник во Собранието, Павле Трајанов, гостуваше во емисијата „Аргумент плус“ и разговараше со новинарката Биљана Секуловска на различни теми, актуелни во Македонија.

повеќе...


14.7.2023 

Демократски сојуз: Компромисот е - избори!

Демократскиот сојуз смета дека наш врвен национален, стратешки и државен интерес се одржување предвремени парламентарни избори и договор за стратешките правци на Македонија. Со најбитната цел - Македонија да се придвижи напред!

повеќе...


17.7.2023 

Демократски сојуз: Спојувањето на концесиите за рудниците во Иловица криминал

Демократскиот сојуз смета дека спојувањето на концесиите за рудниците во Иловица е тежок криминал и за тоа мора да се понесе одговорност.

повеќе...


21.7.2023

Комисијата за надзор над работата на АНБ и АР бара информации за системите „Пегасус“ и „Предатор“

Комисијата за надзор над работата на Агенцијата за безбедност и Агенцијата за разузнавање на денешната седница го прифати предлогот на пратеникот Павле Трајанов од Демократскиот сојуз со кој се бара од надлежните институции да достават Информација за софистицираните системи Пегасус и Предатор, посебно за нивното производство, продажба, користење и можни злоупотреби.

повеќе...


23.7.2023

Демократски сојуз: Парламентот на Бугарија го бугаризира и Илинден

Наместо подобрување на односите, Бугарија со смислена провокација пред Илинден, националниот празник на Македонците и Македонската држава, со резолуција сака да го бугаризира Илинден.

повеќе...


31.7.2023

Демократски сојуз: За почеток на Османи да му се прифати оставката

Најавата за оставки на министрите од ДУИ е класичен, но и препознатлив блеф.

повеќе...


2.8.2023

Демократски сојуз: Вечна Македонија

Демократскиот сојуз, на сите Македонци, каде и да се, како и на сите граѓани, им го честита 2 Август, ИЛИНДЕН, најсветлиот празник на Македонците и македонската држава.

повеќе...


3.8.2023

Демократски сојуз: Државниот врв сокриен од народот

Државниот врв вчера држеше говори на најголемиот македонски национален и државен празник, ИЛИНДЕН, далеку од народот, со силно полициско обезбедување и одбрани гости.

повеќе...


7.8.2023

Демократски сојуз: Минимална пензија – 300 евра!

Демократскиот сојуз е прва партија која пред седум години предложи минимaлна плата од 300 евра и минимална пензија од 200 евра. Во Парламентот имаше расправа, но не и согласност да се определи минимална плата и покрај тоа што тоа е пракса во ЕУ. Подоцна се утврди минималната плата и механизам за нејзино усогласување.

повеќе...


8.8.2023

Павле Трајанов: Нема преговори со ЕУ и отворање на кластерите, оставка на Владата

Бујар Османи, министер за надворешни работи, потврди дека за уставните промени крајниот рок не е ноември, како што цела година ги лажеа граѓаните, медиумите, парламентот, САД и другите наши партнери и поддржувачи. Тоа значи дека нема формално започнување на преговорите со ЕУ и отворање на кластерите.

повеќе...


16.8.2023

Демократски сојуз: Минималната пензија да изнесува 300 евра

Демократскиот сојуз предлага минималната пензија да изнесува 300 евра, но тоа да значи и скалестo усогласување на износите на сите пензии.

повеќе...


17.8.2023

Демократски сојуз: Пратениците да донесат одлука за распуштање на Парламентот

Демократскиот сојуз предлага на утрешната седница пратениците да донесат одлука за распуштање на Собранието со што ќе се создадат уставни можности во рок од 60 дена да се одржат вонредни парламентарни избори.

повеќе...


20.8.2023

Павле Трајанов побара од Урсула Фон дер Лајен да ја обврзат Бугарија да ги регистрира здруженијата на Македонците

На денешната прес-конференција, Павле Трајанов, претседател на Демократскиот сојуз и пратеник, меѓу другото нагласи: „Јас, раководството и над 33000 членови на Демократскиот сојуз сме цврсто определени за Македонија да биде полноправна членка на Европската Унија. Тоа е наш врвен национален, стратешки и државнички интерес. Од таа цел не отстапуваме и сѐ досега што правиме и дејствуваме е во тој правец и така ќе продолжиме.

повеќе...


26.8.2023

Демократски сојуз: Колапс на политиките на СДСМ и ДУИ

Повеќе од јасно е дека без темелни и суштински реформи во судскиот систем, владеење на правото, развој и јакнење на демократијата и одговорноста, како и силна и неселективна борба против криминалот и високата корупција, тешко ќе се движиме кон Европската унија.

повеќе...

31.8.2023

Демократски сојуз: МНР ја компромитира државата

Со наместениот тендер и сомнежите за корупција поврзана со адаптацијата на салата „БОРИС ТРАЈКОВСКИ“, Министерството за надворешни работи и министерот Бујар Османи ја компромитираа Македонија пред земјите членки на ОБСЕ.

повеќе...


2.9.2023

Демократски сојуз: Ковачевски и Маричиќ водат партиска кампања со државни пари

Демократскиот сојуз најостро реагира против кампањата на СДСМ „Ние сме Европа“, која е финансирана од Владата, а на неа присуствуваат само партиски активисти.

повеќе...


4.9.2023

Демократски сојуз: Политичка и кривична одговорност за монструозното злосторство на Онкологија

Демократскиот сојуз бара политичка и кривична одговорност од „мултиетничката“ Влада поради загрозување на животот на голем број пациенти во Клиниката за онкологија, со кражбата на терапијата и нејзиното продавање на црниот пазар.

повеќе...


6.9 2023

Демократски сојуз: Брутален напад на правото

Демократскиот сојуз укажува дека измените на Кривичниот законик, со кој се намалуваат казните за злоупотреба на службената должност и злосторничко здружение, претставува брутален напад на владеење на правото и правдата и класична амнестија на функционерите на СДСМ и ДУИ за криминалот што го правеа изминатите седум години.

повеќе...


9.9.2023

Демократски сојуз: Амнестијата на функционерите широко ја отвори вратата за криминал

Демократскиот сојуз цени дека измените на Кривичниот законик со кои се намалува висината на казните затвор за злоупотреба на службената положба и за злосторничко здружение, како и целосната декриминализација на јавните набавки кога е оштетена државата, широко ги отвораат вратите за натамошна криминализација и го промовираат принципот на легализација на високата корупција од носители на власта.

повеќе...


14.9.2023

„КОЈ НЕ ГЛАСА ЗА АМНЕСТИЈА, ТОЈ НЕ Е ХУМАН“ Власта сака на емоции да ги фати партиите за со закон да ги испразни затворите

Хуманитарни акции нека си прават хуманитарните организации, но државата мора да води сметка за владеење на правото. Ние генерално не сме против амнестија како чин на милост на државата, но во оваа констелација на односи апсолутно е лудо да се инсистира на нов Закон за амнестија, изјави лидерот на Демократски сојуз, Павле Трајанов.

повеќе...


17.9.2023

Демократски сојуз: Нарушување на екосистемот е злосторство против природата и човештвото

Демократскиот сојуз ги поддржува граѓаните од Гевгелија кои протестираат против изградбата на мали хидроцентрали на една од најубавите и најчисти реки во Македонија, реката Дошница на Кожуф.

повеќе...


19.9.2023

Демократски сојуз: Претседателот на ДС, Павле Трајанов, поднесе иницијатива до Уставниот суд за преиспитување на уставноста на измените на Кривичниот законик

Претседателот на Демократскиот сојуз, Павле Трајанов, денеска до Уставниот суд поднесе иницијатива за преиспитување на уставноста на последните измени на Кривичниот законик, со кои се намалуваат казните за злоупотреба на службената должност и злосторничко здружување и се предвидува декриминализација на кривичното дело поврзано со јавните набавки на штета на државата.

повеќе...


22.9.2023

Демократски сојуз: Нов закон за амнестија поврзан со уставните измени

Во емисијата САМО ВИСТИНА на ТВ Канал 5, Павле Трајанов, претседател на Демократскиот сојуз, изјави дека СДСМ и ДУИ подготвиле сосема нов закон за амнестија со кој треба да се ослободат од натамошно издржување на казните осудени лица, потоа да се запре постапката за тие што сѐ уште трае, а во функција на обезбедување гласови за уставните измени со кои Бугарите треба да бидат вградени во Уставот на Македонија.

повеќе...


24.9.2023

Демократски сојуз: Владата да реагира на грубото мешање на Бугарија во пописот во Албанија

Демократскиот сојуз ги повикува сите Македонци во Албанија на пописот слободно да ја искажат својата национална и верска припадност, како и мајчиниот македонски јазик на кој зборуваат и да не им обрќааат внимание на заканите на претставници од Бугарија.

повеќе...


25.9.2023

Трајанов: Ситуацијата е во критична фаза, ЕУ немоќна да ја разреши ситуацијата

Ситуацијата е во критична фаза, ЕУ немоќна да ја разреши ситуацијата, клучно е да не се рашири конфликтот.

повеќе...


29.9.2023

Демократски сојуз: Ковачевски да го повлече законот за амнестија

Демократскиот сојуз бара од премиерот Димитар Ковачевски да го повлече новиот Предлог-закон за амнестија, бидејќи овој закон е политички пазар помеѓу коалиционите партнери СДСМ, ДУИ и Алијанса на Албанците и продолжение на неодамнешните измени на Кривичниот законик со кои брутално е нападнат правниот поредок.

повеќе...


2.10.2023

Разговор со Павле Трајанов во Аргумент плус на ТВ 24

Пратеникот и претседател на Демократски сојуз Павле Трајанов гостуваше во емисијата „Аргумент плус“ на Телевизија 24 и разговараше со новинарката Биљана Секуловска на неколку актуелни теми, како законот за амнестија и уставните измени.

 
повеќе...


7.10.2023

Демократски сојуз: Силна осуда за нападот на Израел

Демократскиот сојуз најостро го осудува нападот на ХАМАС на Израел вo кој досега загинаа над 40 цивили и деца и има над 1000 повредени Израелци, при што светот е сведок на грозоморни убиства на цивили, меѓу нив и деца.

повеќе...


11.10.2023

Демократски сојуз: Владата да организира евакуација на над 100 Македонци од Тел Авив

Демократскиот сојуз ја повикува Владата, посебно МНР, да направат сѐ што е потребно за да се обезбеди безбедна евакуација на над 100 македонски државјани на Аеродромот во Тел Авив.

повеќе...


12.10.2023

Трајанов: Итно да се усвојат измените на Изборниот законик за една изборна единица

Денеска, четврток 12.10.2023 година, Павле Трајанов, претседател на Демократскиот сојуз и пратеник, одржа прес-конференција во врска со измените на Изборниот законик, на која нагласи:

повеќе...


14.10.2023

Тема на денот со Павле Трајанов, претседател на ДС

Претседателот на Демократски сојуз, Павле Трајанов, гостуваше во „Тема на денот“ на дневникот на ТВ Сител каде зборуваше за актуелната состојба во Израел по нападите на Хамас, за заканите на Ал Каеда кон земјите кои го поддржуваат Израел и и за тоа дали постои опасност во Македонија од исламски радикални милитанти.

повеќе...


14.10.2023

Трајанов стравува од насилство и верски екстремизам, ги повика службите за безбедност да бидат внимателни

Лидерот на Демократскиот сојуз, Павле Трајанов, во изјава за домашните медиуми ја истакна важноста да се остане внимателен и проактивен како нација за да се спречат актите на насилство и екстремизам.

повеќе...


16.10.2023

Демократски сојуз: Османи сака да го врати Груевски, за да го загрози македонскиот идентитет

Во Македонија, како и во други држави има голем број лица кои располагаат со сензитивни информации чие обелоденување може да има одраз врз безбедноста, одбранбената моќ, внатрешната стабилност, економската состојба итн.

повеќе...


16.10.2023

Неважни ли се избеганите контраразузнавачи?

Во објаснувањето на Османи дека од безбедносен аспект не е паметно да имаме бивш премиер кој е во рацете на друга држава, не се спомнуваат двајцата контраразузнавачи кои избегаа во Грција.

повеќе...


17.10.2023

ИДЕЈАТА ЗА ДВОДОМЕН ПАРЛАМЕНТ Е ПОЛИТИЧКА АКРОБАЦИЈА Каде видел Арбен Таравари градоначалници сенатори?!

Тезата за формирање дводомен парламент е желба на големите популисти и националисти. Арбен Таравари упорно се обидува да го надмине Али Ахмети во поглед на екстремизмот и национализмот, но тоа нема да му успее. Освен тоа, неговата идеја е уникатна, бидејќи Таравари очигледно не го разбира принципот на дводомноста, велат експертите.

повеќе...


18.10.2023

Демократски сојуз: ДУИ и СДСМ го урнисаа правниот поредок, владеат мафијашки

Со измените на Кривичниот законик, со предлог законот за амнестија и со најавената трета амнестија или ставање во сила на одлуката за аболиција на Ѓорге Иванов, ДУИ и СДСМ дефинитивно го урнисаа правниот систем во државата и создадоа предуслови мафијата да владее во Македонија, да трупа капитал и да ги блокира евроинтеграциите. Вакво мафијашко владеење нема ниту во јужноамериканските држави! 

повеќе...


23.10.2023

Има ли политичка волја, како до правна и функционална држава?

Идеалите на македонската револуционерна борба делумно се постигнати, слобода и самостојност имаме, но за до правна држава не чека далечен пат, сметаат политичарот Павле Трајанов и аналитичарот Петар Арсовски.

повеќе...


29.10.2023

Демократски сојуз: Да почнат преговорите за влез во ЕУ без условувања

Во пресрет на денешната посета на Урсула Фон Дер Лајен, Демократскиот сојуз очекува претставници на Владата и претседателот на државата, да инсистираат Македонија да ги почне преговорите со ЕУ без какви било условувања и барања кои не се дел од Копенхашките критериуми.

повеќе...


30.10.2023

Гостување на Павле Трајанов во Телевизија 24

Пратеникот и претседател на Демократски сојуз Павле Трајанов гостуваше во Студио 10 на Телевизија 24 и разговараше со новинарот Мишко Иванов, коментирајќи неколку актуелни теми.

повеќе...


2.11.2023

Демократски сојуз: Силна осуда на настапот на советникот на Ковачевски

Демократскиот сојуз најостро го осудува настапот на Исмет Рамадани на КАНАЛ 5 со кој неосновано, неаргументирано и клеветнички грубо го нападна новинарот Александар Видиновски со што директно ги загрозува новинарите и слободата на говорот.

повеќе...


6.11.2023

Демократски сојуз: Жестока осуда на величењето на Голема Албанија во с.Сопот и на фудбалскиот натпревар Шкупи - Вардар

Демократскиот сојуз жестоко ги осудува вчерашните изливи на великоалбански шовинизам и величење на Голема Албанија при отворањето на т.н. Меморијален центар - музеј на УЧК во кумановското село Сопот, како и на фудбалскиот натпревар помеѓу екипите на Шкупи и Вардар во скопски Чаир.

повеќе...


8.11.2023

Трајанов: Борбата во 2001 била за реализација на голема Албанија

Во „Само Вистина“ дебатираа Александар Пандов и Павле Трајанов.

повеќе...


9.11.2023

Демократски сојуз: Колапс на државата и катастрофален извештај на ЕУ за Македонија

Демократскиот сојуз оценува дека извештајот на Европската комисија за напредокот на Македонија е реален одраз на состојбите во државата и поради тоа што нема напредок во клучните области, владеењето на правото и борбата против корупцијата, Владата треба веднаш да поднесе оставка.

повеќе...


10.11.2023

Вечер со Слободан Томиќ – Павле Трајанов

Лидерот на Демократски сојуз и пратеник во парламентот, Павле Трајанов, гостуваше во политичкото говорно шоу „Вечер со Слободан Томиќ“  каде разговараше на темата „Низ лидерска призма“.

повеќе...


15.11.2023

Аргумент плус - Разговор со Павле Трајанов, лидер на Демократскиот сојуз

Пратеникот и претседател на Демократски сојуз Павле Трајанов гостуваше во емисијата „Аргумент плус“ на Телевизија 24 и разговараше со новинарката Биљана Секуловска и коментираше за неколку актуелни теми.

повеќе...


15.11.2023

Демократски сојуз: Има мнозинство за претседателски и предвремени парламентарни избори во ист ден

Демократскиот сојуз смета дека во Собранието има мнозинство пратеници кои можат да донесат одлука за распуштање на Парламентот, со што ќе се создадат услови за одржување на вториот круг претседателски и парламентарни избори во ист ден.

повеќе...


23.11.2023

Трајанов во СТУДИО 10: ДС не би учествувал во влада со СДСМ и ДУИ оти штетите што ги направија се огромни

„Јас бев за тоа секој пратеник да има можност кога станува збор за важни прашања за државата да може да блокира, но за тоа немаше клима и мнозинството се согласија со сегашната верзија“, вели пратеникот и лидер на Демократски сојуз Павле Трајанов во СТУДИО 10 на ТВ 24.

повеќе...

26.11.2023

Демократски сојуз: Да се среди избирачкиот список

Демократскиот сојуз ги повикува сите државни институции навреме да го средат избирачкиот список, односно да го прочистат од „фиктивни гласачи“.

повеќе...


 

27.11.2023

Претставнички на Демократскиот сојуз на Работилница за помалите политички партии

Во рамките на проектот „Поддршка на изборните реформи во Македонија“, претставнички од Демократскиот сојуз, Елизабета Стефковска, член на Претседателството на ДС и советник во Општина Кисела Вода и Елисавета Јаневска – претседател на женскиот огранок на ДС-ДСЖ учествуваа на дводневната работилница насловена „Мобилизирање на потенцијалот на помалите политички партии за претстојните парламентарни избори“, која се одржа на 24 и 25 ноември 2023 година, во Маврово. Проектот е финансиран од Владата на Швајцарија и имплементиран од Меѓународната фондација за изборни системи (ИФЕС).

повеќе...


29.11.2023

Кампања за борбата против насилство врз жените

Во рамки на светската кампања „16 дена активизам против родово базирано насилство врз жените“ претставничката на Демократскиот сојуз Елизабета Стефковска, како актуелен советник во Советот на Општина Кисела Вода, во Домот на култура „Билјана Беличанец“ имаше видео обраќање за општинската кампања „Кажи НЕ за насилство на жената“.

повеќе...


4.12.2023

Демократски сојуз: Политичка одговорност за криминалните групи во Македонија

Демократскиот сојуз до семејството на Вања Ѓорчевска изразува длабоко сочувство и жалење за трагедијата што се случи.

повеќе...


4.12.2023

Павле Трајанов: Избори без техничка Влада

На денешната средба на лидери на политички партии, претседателот на Демократскиот сојуз, меѓу другото ги афирмираше следните ставови:

повеќе...


4.12.2023

Топ тема – Криминалната ситуација очигледно била подготвувана, улогите кој и што ќе прави биле поделени претходно

Тага, неверување, гнев и револт. Македонија во шок од грозоморното убиство на 14-годишната Вања и 75-годишниот велешанец Панче Жежов.

повеќе...


4.12.2023

Трајанов по убиството на Вања и Панче: Граѓаните не треба да се плашат, туку да бидат претпазливи

Пратеникот Павле Трајанов и претседател на Демократскиот сојуз, не се согласува со оценките дека безбедноста во државата е на највисоко ниво.

повеќе...


9.12.2023

Демократски сојуз: Техничка влада на непринципиелна коалиција

Демократскиот сојуз предупредува на кршење на Охридскиот рамковен договор и на Амандман 6 од Уставот на Македонија, со тоа што ќе се формира техничка влада која дополнително ги суспендира и крши одредбите и начелата на соодветна и правична  застапеност на сите етнички заедници.

повеќе...


10.12.2023

25 Минути: Убиства на Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски: Дали истрагата ќе опфати политички структури?

Претседателот на Демократски сојуз Павле Трајанов гостуваше во емисијата „25 Минути“ на ТВ „Шења“ и разговараше со новинарката Билјана Секуловска за случајот со убиствата на Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски, за пропустите во истрагата, но и за тоа дали истрагата ќе опфати политички структури.

повеќе...


11.12.2023

Павле Трајанов побара Информација од МВР за грозоморните убиства

На денешната седница на Комисијата за одбрана и безбедност, пратеникот и претседател на Демократскиот сојуз, Павле Трајанов, бара МВР до Собранието да достави Информација за грозоморните убиства на Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски, во која ке бидат опфатени сите аспекти поврзани со ликвидацијата на Вања и Панче, вклучително и активностите и мерките на МВР, како и на другите служби за безбедност.

повеќе...


15.12.2023

Само Вистина - Гостин Павле Трајанов

Во најновото издание на емисијата „Само Вистина“ дебатираа Ристо Никовски и Павле Трајанов.

повеќе...


15.12.2023

Павле Трајанов гостин во Вечерното шоу на Богдан Илиевски

Претседателот на Демократски сојуз и пратеник во Собранието, Павле Трајанов, беше гостин во телевизија Алфа во  „Вечерното шоу на Богдан Илиевски“ каде дискутираше на различни актуелни теми со познатиот водител Богдан Илиевски.

повеќе...


21.12.2023

Претставник на ДС учествуваше на работилница за Имплементација на Законот за младинско учество и младински политики 

Претставникот од Демократски сојуз Богоја Петровски изминатиот викенд учествуваше на работилница од вториот модул на Институтот за напредно политичко лидерство (ALPI), организиран од Меѓународниот републикански институт (IRI).

повеќе...


26.12.2023

Демократски сојуз: ДУИ и СДСМ да не го блокираат изборот на член на ДИК

Демократскиот сојуз ги повикува ДУИ и СДСМ, да не го блокираат изборот на член на Државната изборна комисија поддржан од опозициските политички партии на Албанците, бидејќи тоа е законска обврска.

повеќе...


30.12.2023

Демократски сојуз: СДСМ ги плаќа фактурите на ДУИ и Алијансата

Деновиве, на крајот на оваа година, СДСМ ги плаќа "фактурите" на ДУИ и АА, за да биде на власт уште неколку денови.

повеќе...


04.01.2024

Демократски сојуз: Да се суспендираат партиските директори на М-НАВ

После неколку мега афери во М-НАВ, денес се случи и упад во контролата на летање и физички напад на контролори на летање. За да се спречат можни катастрофални последици, бараме Владата да одржи вонредна седница и да ги разреши актуелните партиски директори на М-НАВ и на нивно место да именува експерти од редот на вработените во М-НАВ.

повеќе...


06.01.2024

Демократски сојуз: Нема одговорност за разулавената партиска војска на ДУИ

Судот потклекна под притисокот на ДУИ и не определи притвор за насилниците од ДУИ кои неовластено упаднаа во контролната кула за летање, физички нападнаа контролори и ја загрозија безбедноста на воздушниот сообраќај.

повеќе...


08.01.2024

Демократски сојуз: За анархијата треба одговорност

Демократскиот сојуз најостро ги осудува обидите на власта да ја релативизира одговорноста за упадот во Контролната кула за летање на Аеродромот во Петровец.

повеќе...


10.01.2024

Демократски сојуз: Да се продолжи рокот за вадење лични документи

Демократскиот сојуз предлага Владата да предложи измена на законите со кои ќе се продолжи рокот за замена на личните документи (лични карти, возачки дозволи и пасоши) до крајот на оваа гoдина.

повеќе...


12.01.2024

Демократски сојуз: Формиран централен изборен штаб

На денешната седница на Претседателството на Демократскиот сојуз беше разгледана нацрт верзијата на Изборната програма, каде врвен приоритет ќе биде создавање услови за младите да останат во Македонија, како и темелни реформи во уставното уредување,  судскиот систем, борбата против криминалот, систем на вредности без Бадентер и Балансер итн.

повеќе...


15.01.2024

Демократски сојуз: Владата во заминување да го реши проблемот со личните исправи

Демократскиот сојуз бара Владата на Македонија на утрешната седница да отвори расправа за важноста на личните документи, да донесе соодветни одлуки, да ги задолжи министерствата за нивно спроведување и да ги информира граѓаните.

повеќе...


16.01.2024

Трајанов во „Само Вистина“: Да не беа медиумите и опозицијата, ќе се премолчеше случката во М-НАВ

Во најновото издание на емисијата „Само Вистина“ на Канал 5 ТВ дебатираа Павле Трајанов и Стевчо Јакимовски.

повеќе...


19.012024

24 ГОДИНИ ДЕМОКРАТСКИ СОЈУЗ

На денешен ден (19.01.2000 година), пред 24 години се одржа првата седница на Иницијативниот одбор за формирање на политичката партија ДЕМОКРАТСКИ СОЈУЗ.

повеќе...

20.01.2024

Тема на денот со Павле Трајанов, претседателот на ДС

Претседателот на Демократски сојуз, Павле Трајанов, гостуваше во „Тема на денот“ на дневникот на ТВ Сител каде зборуваше за претстојните избори во земјава.

Демократскиот сојуз нема да гласа за техничката влада, а смета дека ниту опозициската ВМРО-ДПМНЕ, која согласно законот треба да номинира свои членови за технички министри во таа влада, нема обврска да гласа за неа, вели претседателот на партијата Павле Трајанов.

-Согласно Законот за Влада ВМРО-ДПМНЕ треба да партиципира со свои кандидати за министри за внатрешни работи и за труд и социјална работа и тројца заменици. На парламентарното мнозинство е, бидејќи презеле обврска, да избере техничка влада и технички премиер и прифатија тоа да биде Талат Џафери, за кој што има многу реакции и несогласувања. Парламентарното мнозинство треба да си обезбеди 61 пратеник и да изгласа техничката влада, не е обврска на другите партии, уште помалку на опозицијата задолжително да гласа. Дали ќе гласаат или не тоа ќе се види на самиот ден на гласањето“, вели Трајанов во гостувањето на „Тема на денот“ на ТВ Сител.20.01.2024

Демократскиот сојуз нема да гласа за техничка влада

Демократскиот сојуз нема да гласа за техничката влада, а смета дека ниту опозициската ВМРО-ДПМНЕ која согласно законот треба да номинира свои членови за технички министри во таа влада, нема обврска да гласа за неа, вели претседателот на партијата Павле Трајанов.

повеќе...


21.1.2024

Демократски сојуз: Обвинителството за организиран криминал да отвори постапка за вработени во УЈП

Според нашите информации, се врши голем притисок за овој тежок криминал да се забошоти.

повеќе...


26.01.2024

Павле Трајанов: Техничката Влада да биде одраз на составот на Парламентот

На новиот мандатар му предлагаме при составот на техничката Влада да води сметка за бројот на пратениците и партиите кои се дел од Владата, како и за соодветната и правична застапеност на сите етнички заедници.

повеќе...


28.1.2024

Павле Трајанов: Триумфализмот и етно-национализмот не се европски вредности

На денешната (28.01.2024) седница на македонскиот парламент, Павле Трајанов, пратеник и претседател на Демократскиот сојуз, во настапот, меѓу другото, нагласи:

повеќе...


30.1.2024

Павле Трајанов за „Аргумент Плус“: Криминалот полека, но сигурно ни ја јаде државата

Пратеникот и претседател на Демократски сојуз, Павле Трајанов, гостуваше во емисијата „Аргумент Плус“ на Телевизија 24 и разговараше со новинарката Биљана Секуловска за изборот на техничката Влада.

повеќе...


1.2.2024

Демократски сојуз: Со измените на Кривичниот законик „капиталците“ се на слобода

Во врска со демантот на Уставниот суд за измените на Кривичниот законик и ставовите на Павле Трајанов, претседател на ДС и пратеник, ги презентираме следните факти:

повеќе...


10.2.2024

Павле Трајанов: Парламентот да создаде услови за да продолжи постапката за хашките предмети

Наместо Владата да го сокрива барањето од Советот на Европа за расчистување на Хашките предмети „Водство на Она“, „Липковско Езеро", "Гробница Непроштено" и "Мавровски Работници", да предложи Собранието на Македонија да го суспендира автентичното толкување со кое Законот за амнестија (од 2002 година) ги опфати и овие четири Хашки предмети.

повеќе...


12.2.2024

Демократски сојуз: Да се продолжи важноста на личните документи

Демократскиот сојуз предлага преку измена на законите (Закон за лична карта, Закон за патни исправи и Закон за основите на безбедност на патниот сообраќај) да се продолжи рокот на важноста на личните документи (лична карта, пасош и возачка дозвола), како и сообраќајните дозволи, сѐ со цел да не се блокира нормалното одвивање на животот на граѓаните и функционирањето на институциите.

повеќе...


12.2.2024

Павле Трајанов: Постапката за Хашките предмети да продолжи

На денешната парламентарна расправа, во врска со изборот на двајца министри (за здравство и за информатичко опшество), Павле Трајанов, пратеник и претседател на Демократскиот сојуз, меѓу другото го нагласи следното:

повеќе...


16.2.2024

Павле Трајанов поднесе Иницијатива до Уставниот суд за  Хашките случаи

Павле Трајанов, претседател на Демократски сојуз, до Уставниот суд, поднесе ИНИЦИЈАТИВА за поништување на Автентичното толкување на член еден од Законот за амнестија, со кое се запре постапката за четирите Хашки случаи: „ВОДСТВО НА ОНА“, „ЛИПКОВСКО ЕЗЕРО“,„ГРОБНИЦА НЕПРОШТЕНО“ и „МАВРОВСКИ РАБОТНИЦИ“.

повеќе...


19.2.2024

„Хашките случаи“ за техничкиот премиер се завршена приказна

„Само експерти може да оценуваат дали поништувањето на амнестијата е завршена работа или не“, вели пратеникот и претседател на ДС Павле Трајанов во однос на изјавата на техничкиот премиер дека Хашките случаи се завршена приказна, а законот веќе бил донесен.

повеќе...

4.3.2024

Демократски сојуз: Да се забрани наркобизнисот во Македонија

Демократскиот сојуз предлага да се забрани наркобизнисот во Македонија.

повеќе...

23.3.2024

Приоритети на Демократскиот сојуз 

Демократскиот сојуз е автентична политичка партија која е препознатлива по своите политички ставови и цврсто определена за демократија, владеење на правото и севкупен развој и просперитет на Македонија, како суверена и модерна европска држава.

повеќе...


27.3.2024

Демократски сојуз: Коалицијата со СДСМ ја напуштивме пред повеќе од една година

Во интерес на објективно информирање, Демократскиот сојуз ја известува јавноста дека не сега, туку пред повеќе од една година, на 13.02.2023 година, ја напуштивме коалицијата предводена од СДСМ. 

повеќе...


4.4.2024

Демократски сојуз: Евроинтеграциите ги блокираа ДУИ и СДСМ

Телевизиската дебата помеѓу Мицкоски и Ковачевски, само го потврди кристално чистиот став на Демократскиот сојуз, дека евроинтегративниот процес е блокиран од ДУИ и СДСМ и одговорност за тоа мора да понесат.

повеќе...

10.04.2024

Демократски сојуз: Неодговорноста и лакомоста за пари ја изгореа Универзална сала

Демократскиот сојуз бара темелна истрага за причините за пожарот во кој изгоре Универзалната сала, еден од симболите на Скопје.

повеќе...


12.4.2024

Интервју со Трајанов: Тие што заговараат укинување на Преспанскиот договор се популисти, но сум за можна промена и враќање на името Македонија

Македонија е заглавена во политичко мочуриште креирано од ДУИ поради што се неопходни промени, вели во интервју за „Локално“, лидерот на Демократски сојуз, Павле Трајанов за причините за прекинувањето на соработката со СДСМ и влезот во новата коалицијата со ВМРО-ДПМНЕ за настап на изборите.

повеќе...

26.4.2024

Седми Конгрес на Демократски сојуз

На 28 април 2024 година (недела), Демократски сојуз ќе го одржи седмиот Конгрес, на кој ќе биде усвоен повик до граѓаните да се вклучат во промените, а ќе се расправа и за врвните стратешки приоритети на ДС за наредниот период.

повеќе...

28.4.2024

Седми Конгрес на Демократски сојуз - Павле Трајанов реизбран за претседател на ДС

Денес со присуство на над 400 делегати и гости, се одржа 7-от Конгрес на ДЕМОКРАТСКИОТ СОЈУЗ, на кој во своето обраќање, Павле Трајанов, нагласи: „На претстојните претседателски и парламентарни избори за одлучува за тоа дали ќе опстоиме како самостојна, суверена и независна држава и дали ќе се случат промени кои значат градење на демократска и европска држава или ќе тонеме во корупција , деструкција и разградување на темелните вредности.“

повеќе...


30.4.2024

Демократски сојуз: Повик до граѓаните да се вклучат во промените

Почитувани граѓани,

Македонија е заглавена во политичко мочуриште, неопходни се темелни реформи и кадровска обнова доколку сакаме да се придвижат напред сите процеси. На овие избори се одлучува за тоа дали ќе се вградат во системот вредности кои независно од власта ќе гарантираат изградба на пристојна и модерна европска држава, држава на слободни и креативни граѓани, горди на самите себе и на државата на која и припаѓаат и ја градат.

повеќе...

1.5.2024

Демократски сојуз: Само силен синдикат е гарант за работничките права

Демократски сојуз на сите работници им го честита Меѓународниот Ден на правата, 1 Мај.

повеќе...


3.5.2024

Демократски сојуз: Мандат за состав на Владата добива кандидатoт на партијата (партиите) која има мнозинство

 

Демократскиот сојуз ги потсетува партиите, посебно ДУИ, но и сите граѓани, дека согласно член 90 од  Уставот на Република Македонија, мандат за состав на Влада добива кандидатот на партијата/ партиите кои имаат мнозинство (најмалку 61 пратеник).

 

повеќе...

6.5.2024

Демократски сојуз: Да гласаме за Македонија

Демократски сојуз ги повикува сите граѓани, без разлика на етничка, верска или политичка припадност, да излезат на гласање, да гласаат  за стабилна, силна и унитарна Македонија.

повеќе...

6.5.2024

Демократски сојуз: Полицијата да обезбеди услови за фер избори

Демократски сојуз на сите полицајци и припадници на службите за безбедност, им го честита 7 Мај, ДЕНОТ НА ПОЛИЦИЈАТА и им посакува успешно извршување на сложените безбедносни задачи.

повеќе...

9.5.2024

Демократски сојуз: Двојната победа е огромен предизвик

Демократски сојуз, претседaтелските и парламентарните избори ги оценува како фер и демократски. Пројавените нерегуларности треба да бидат предмет на работа на надлежните институции.

повеќе...

14.5.2024

Трајанов: Коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ ќе обезбеди 63 – 64 пратеници

Претседателот на Демократски сојуз, Павле Трајанов најави дека коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ, на која од неодамна припаѓа и неговата партија, наскоро ќе обезбеди вкупно 63-64 пратеници. Тој не откри на кои новоизбрани пратеници смета ВМРО-ДПМНЕ.

повеќе...

14.5.2024

Трајанов: ВМРО-ДПМНЕ без коалицијата ВЛЕН во моментов има обезбедено 63-64 пратеници

ВМРО-ДПМНЕ без коалицијата ВЛЕН во моментов има обезбедено 63-64 пратеници, изјави во вечерашното издание на емисијата Аргумент Плус, претседателот на Демократски Сојуз, Павле Трајанов.

повеќе...


15.5.2024

Димитровски за ТВ 24: Фашизам е некој да ви забрани да велите Македонија, и во договорот пишува дека двете страни може да го користат името

- Фашизам е некој да ви забрани да велите Македонија. И во договорот пишува дека двете страни може да го користат името Македонија, вели Димитровски.

повеќе...

28.5.2024

Трајанов: Не може играњето фудбал по канцеларии да мине неказнето – затоа СДСМ доживеа висок пораз, а ДУИ ќе оди во опозиција

Павле Трајанов, претседател на Демократски сојуз, во интервју за „Дејли Клик“ на ТВ21 кажа дека политиките и однесувањето на власта, беше казнето од граѓаните на изборите.

повеќе...

3.6.2024

Демократски сојуз: Реорганизација на Министерствата

Демократски сојуз смета дека промената на надлежностите на некои министерства и формирањето нови треба да се одвива со брзо темпо за да се формира нова Влада и да се спречи целосен колапс на државата.

повеќе...

4.7.2024

Демократски сојуз: Времето на уцени од Радев заврши

Демократски сојуз најостро ги осудува заканите од претседателот на Бугарија, Румен Радев, за блокирање на евроинтеграциите на Македонија, заради наводни загрозувања на правата на Бугарите во Макединија или неспроведување на Договорот за добрососедство и Преговарачката рамка.

повеќе...


14.7.2024

Павле Трајанов: Најостра осуда на обидот за атентат над Трамп

Павле Трајанов, претседател на Демократски сoјуз, најостро го осудува обидот за атентат над Доналд Трамп, поранешен претседател на САД.

повеќе...


Последни Активности

30.12.2013

Зоран Димитровски, Нова Македонија: Трајанов ревносно ги бранеше правдата и вистината

Пратеникот Павле Трајанов годинава ревносно ја бранеше правдата во случаите на спектакуларните акции на апсења и долги притвори. Како поранешен министер за внатрешни работи тој постојано се спротивставува на акциите во кои МВР ја прекршува пресумцијата на невиност. Трајанов цврсто застана и во одбрана на вистината, кога станува збор за преговорите за името. 

прочитај повеќе...

17.02.2014

Уште еден нов штаб на ДС, овој пат во Сопиште

Вчера, 16.02.2014, пред околу 500 членови, симпатизери и граѓани на Сопиште, беше отворен штабот на Демократскиот сојуз. 

прочитај повеќе...

31.01.2014

Членски книшки за 100 нови членови во Кисела Вода 

Во сабота, 01.02.2014 година, претседателот на Демократскиот сојуз, Павле Трајанов ќе се обрати пред ново примените членови во партијата. Во изминатава година на Демократскиот Сојуз на Кисела Вода и пристапија над 100 нови членови, на кои во 12:00 часот во Салата на Советот на Општина Кисела Вода, ќе им бидат врачени членските книшки. 

прочитај повеќе...

24.12.2013

Говор на Павле Трајанов во Собранието на РМ

Гасификација во функција на чист воздух

Пред десетина дена на Комисијата за европски прашања кога се расправаше за одредени законски решенија сврзани со заштита на животната средина од точењето на нафтени деривати, тогаш го иницирав овој проблем и министерот презентираше се што превзема Владата...

прочитај повеќе...

23.12.2013

ДС предлага бесплатен јавен превоз за намалување на згадувањето

За намалување на загадувањето, ДС предлага да се обезбеди бесплатен јавен превоз во градскиот сообраќај во Скопје и други градови, со што ќе се намали бројот на автомобили кои се користат за превоз.

прочитај повеќе...
partners partners partners partners partners partners