Павле Трајанов за бугарски ,,Дневник''

05.11.2021
ПАВЛЕ ТРАЈАНОВ ЗА БУГАРСКИ „ДНЕВНИК“

Европската унија и ветото од Бугарија се дел од причините за изборниот пораз.

 

Во текстот „Бугарија, Европа или „македонска салата“ – кој и што го сруши Заев“ објавен на бугарскиот њуз портал „Дневник“, претседателот на Демократскиот сојуз Павле Трајанов зборуваше за причините за поразот на СДСМ на локалните избори.

 

„Преспанскиот договор, договорот со Бугарија и ветото, кое покажа дека Западен Балкан нема перспективи. Европската унија ни ја тресна вратата точно пред изборите“. Говорејќи за договорот со Бугарија, Трајанов го употреби изразот „заеднички корени“, според него, дел од документот. Замолен да прецизира, поради тоа што во договорот пишува „заедничка историја“, а не „заеднички корени“, рече дека „Бугарија под заедничка историја разбира, дека Македонците се некаков дел од Бугарите. Тоа е неприфатливо кај нас и ги засили емоциите и патриотските чувства. Тоа ја рушеше поддршката за Заев. “Изгубивме и поради лошата изборна кампања, смета Трајанов. „Кампањата на СДСМ беше катастрофа – пример од учебниците како се губат избори. Заев рече: ако го изгубиме Скопје, ќе си поднесам оставка. Секој кој сакаше Заев да падне, гласаше против него. Имаше национални прашања и тие беа присутни во кампањата, наместо да водиме кампања за градоначалници и советници. Ние водевме кампања како ќе се движи државата отсега па натаму. Но државата не може да се движи, ако ни кажат: нема перспектива за Западен Балкан. „А зошто не може? Та ние дури си го сменивме и името“, велат луѓето.“

Линк: https://www.dnevnik.bg/sviat/2021/11/05/4274884_bulgariia_evropa_ili_makedonska_salata_-_koi_i_kakvo/

 
Последни Активности

1.11.2012

КАНДИДАТИ ЗА ГРАДОНАЧАЛНИЦИ НА ДЕМОКРАТСКИ СОЈУЗ:

1. Радовиш

Страхил Гавритов, електро инженер, вработен во ЈП Плаваја-Радовиш.

2. Неготино

Ванчо Петров, професор во Гимназијата во Неготино...

прочитај повеќе...13.11.2012

Трајанов - Историски момент за компромис со Грција

Очекувам да се дојде до некаков компромис, но тоа пред сè ќе зависи од внатрешното единство, од тоа дали Република Македонија ќе изгради единствена политика околу ова прашање, вели Павле Трајанов, водачот на македонската парламентарна делегација на Заседанието на Асамблеата на НАТО во Прага.

прочитај повеќе...

19.11.2012

ОПШТИНСКАТА ОРГАНИЗАЦИЈА НА ДС - КОЧАНИ ИЗБРА НОВ ПРЕТСЕДАТЕЛ

„ Потекнувам од работничко семејство, во партијата влегов поради чесноста, потенцијалите, политичката одговорност и пред се поради политичката иднина, којa ја гледам во Демократски сојуз “... 

прочитај повеќе...

14.01.2013

Kако до нови работни места?

Демократскиот сојуз, заедно со граѓаните ќе работи на градење на Програма за отворање на нови работни места , развој на економијата и унапредување на животниот стандард на граѓаните.

прочитај повеќе...

18.03.2012

ОБРАЌАЊЕ НА ПАВЛЕ ТРАЈАНОВ НА IV-ОТ КОНГРЕС НА ДЕМОКРАТСКИОТ СОЈУЗ

Почитувани делегати, гости, драги пријатели, екселенции, претставници на медиумите, сакам да Ве поздравам и да посакам успешна работа на Конгресот. Демократскиот сојуз е партија која постојано бранува, партија која го слуша гласот на граѓаните. Силата на Демократскиот сојуз, произлегува од нашите принципиелни заложби...

прочитај повеќе...
partners partners partners partners partners partners