Демократски сојуз
ИНТЕРВЈУ НА ПАВЛЕ ТРАЈАНОВ ЗА 24 ВЕСТИ:НЕМАМЕ ЗАЕДНИЧКА ИСТОРИЈА СО БУГАРИЈА, НИВНИТЕ БАРАЊА СЕ АПСУРДНИ
ДЕМОКРАТСКИ СОЈУЗ: ДА НЕ СЕ БРЗА СО ПАТОКАЗИ, БОРИСОВ КАЖА СЕ
ИНТЕРВЈУ НА ПАВЛЕ ТРАЈАНОВ ЗА МИА
ДЕМОКРАТСКИОТ СОЈУЗ И ЛИБЕРАЛНО-ДЕМОКРАТСКАТА ПАРТИЈА ДОНИРАА УЧЕБНИЦИ ЗА МАКЕДОНЦИТЕ ВО ПУСТЕЦ

Последни активности

13.01.2021

Монтираните судски процеси на „систематски преглед“

Не се бара амнестија, аболиција или помилување, туку фер судење, вели пратеникот Павле Трајанов, предлагач на законот за преиспитување на факти и докази користени во судска постапка.

прочитај повеќе...
09.01.2020

Законот за ревизија на политички монтирани процеси влегува во собраниска процедура

Најмалку 30 политички монтирани случаи може да бидат обновени доколку се усвои Законот за преиспитување на факти и докази користени во судската постапка. Се работи за перидот од 2007 до 2017 година.

прочитај повеќе...

05.01.2021

(Видео):Изјава на Павле Трајанов за Телма:34 пратеници подготвуваат измени на Изборниот законик

Павле Трајанов-Пратениците од помалите политички партии од власта и од опозицијата се обединија кревајќи го гласот за промена на Изборниот законик.

прочитај повеќе...
29.12.2020

СУДИИ, ОБВИНИТЕЛИ И ПОЛИЦАЈЦИ ТРЕБА ДА ОДГОВАРААТ АКО СЕ ИЗГЛАСА НОВ ЗАКОН ЗА РЕВИЗИЈА НА ПОЛИТИЧКИ МОНТИРАНИТЕ ПРОЦЕСИ

Еден не толку афирмиран закон што се предлага и веќе е во собраниска процедура, за повторување на местени судски процеси, може да биде еден од методите преку кој ќе се филтрираат судството, обвинителството и структури во МВР.

прочитај повеќе...
28.12.2020

Интервју на Павле Трајанов, гостин во вестите на Канал 5

Претседателот на Демократски сојуз , Павле Трајанов во разговор за Канал 5 рече дека од ова вето ништо не доби Бугарија.

прочитај повеќе...
18.12.2020

ДЕМОКРAТСКИ СОЈУЗ: ГО ПОЗДРАВУВАМЕ ПРИНЦИПИЕЛНИОТ СТАВ НА ЧЕШКА И СЛОВАЧКА

Демократскиот сојуз искажува задоволство од искрениот и принципиелниот став на Чешка и Словачка, кои спречија ЕУ директно да се вмеша во историјата и да им овозможи Бугарија да ја редефинира и обликува истата според нивните потреби, користејќи го ветото и спречувајќи Македонија да продолжи по евроинтеграцискиот пат.

прочитај повеќе...
17.12.2020

Настап на Павле Трајанов на Собранието на Република Северна Македонија, во врска со Буџетот на РСМ

„Долго време се водеше расправа за ребалансот на Буџетот за 2020 година, таа се преслика и за Буџетот за 2021 година, при што, битни промени нема, затоа што Владата има Програма која треба да ја имплементира, што било и ветување на изборите.

прочитај повеќе...
17.12.2020

ДАЛИ ЕУ ЌЕ АРБИТРИРА ЗА ПОГРЕШНО ТОЛКУВАЊЕ НА ИСТОРИЈАТА?

Демократскиот сојуз изразува загриженост поради фактот дека во процесот на македонските евроинтеграции, заткулисно и на мала врата се реализираат дел од бугарските барања, со кои се потврдува ветото на Бугарија.

прочитај повеќе...
17.12.2020

УКИНУВАЊЕТО НА ПРЕДМЕТОТ ИСТОРИЈА ЌЕ ИМА ЛОШИ ПОСЛЕДИЦИ ВРЗ НАЦИОНАЛНАТА СВЕСТ И САМОДОВЕРБА НА МЛАДИТЕ

Демократскиот сојуз смета дека предлогот на министерката за образование за спојување на предметите Историја и Географија во основното образование е недоволно истражена и избрзана мерка која може да има лоши и далекусежни последици врз образованието на младите.

прочитај повеќе...
13.12.2020

ДЕМОКРАТСКИ СОЈУЗ: ДА НЕ УЧЕСТВУВАМЕ ВО ПРЕДИЗБОРНАТА КАМПАЊА ВО БУГАРИЈА

Демократскиот сојуз смета дека политичарите од Република Бугарија водат предизборна кампања преку манифестирање на национализам против Македонија, Македонскиот народ и јазик.

прочитај повеќе...
partners partners partners partners partners partners