Павле Трајанов, за неделникот ФОКУС:Предвремени избори во мај 2023 година.Ако има 60 за,ке бидам 61

28.10.2022

 

Павле Трајанов, за неделникот ФОКУС:Предвремени избори во мај 2023 година.Ако има 60 за,ке бидам 61

May be an image of 1 person, standing, suit and indoor

 

 

Павле Трајанов е еден од политичарите со најдолг стаж на македонската политичка сцена. Неговата професионална кариера е поврзана со Министерството за внатрешни работи, каде што извршуваше повеќе работни должности, а беше дел од групата позната како „осумтемина“, која се залагаше за демократски промени во безбедносниот сектор и во државата.

По завршувањето на неговиот мандат како министер за внатрешни работи, тој ја формираше партијата Демократски сојуз, која прво соработуваше со ВМРО-ДПМНЕ, а денес е дел од коалицијата на СДСМ. Во интервју за „Фокус“, Трајанов одговара дали е подготвен да ја напушти владата, дали би гласал за уставните измени, а открива и ексклузивни детали од потпишувањето на мениците за лојалност

 

Извор

 
Последни Активности

1.11.2012

КАНДИДАТИ ЗА ГРАДОНАЧАЛНИЦИ НА ДЕМОКРАТСКИ СОЈУЗ:

1. Радовиш

Страхил Гавритов, електро инженер, вработен во ЈП Плаваја-Радовиш.

2. Неготино

Ванчо Петров, професор во Гимназијата во Неготино...

прочитај повеќе...13.11.2012

Трајанов - Историски момент за компромис со Грција

Очекувам да се дојде до некаков компромис, но тоа пред сè ќе зависи од внатрешното единство, од тоа дали Република Македонија ќе изгради единствена политика околу ова прашање, вели Павле Трајанов, водачот на македонската парламентарна делегација на Заседанието на Асамблеата на НАТО во Прага.

прочитај повеќе...

19.11.2012

ОПШТИНСКАТА ОРГАНИЗАЦИЈА НА ДС - КОЧАНИ ИЗБРА НОВ ПРЕТСЕДАТЕЛ

„ Потекнувам од работничко семејство, во партијата влегов поради чесноста, потенцијалите, политичката одговорност и пред се поради политичката иднина, којa ја гледам во Демократски сојуз “... 

прочитај повеќе...

14.01.2013

Kако до нови работни места?

Демократскиот сојуз, заедно со граѓаните ќе работи на градење на Програма за отворање на нови работни места , развој на економијата и унапредување на животниот стандард на граѓаните.

прочитај повеќе...

18.03.2012

ОБРАЌАЊЕ НА ПАВЛЕ ТРАЈАНОВ НА IV-ОТ КОНГРЕС НА ДЕМОКРАТСКИОТ СОЈУЗ

Почитувани делегати, гости, драги пријатели, екселенции, претставници на медиумите, сакам да Ве поздравам и да посакам успешна работа на Конгресот. Демократскиот сојуз е партија која постојано бранува, партија која го слуша гласот на граѓаните. Силата на Демократскиот сојуз, произлегува од нашите принципиелни заложби...

прочитај повеќе...
partners partners partners partners partners partners