Утре прва средба на работната група за изборни реформи - можен ли е договор?

2.5.2023

Утре прва средба на работната група за изборни реформи - можен ли е договор?

Без големи очекувања за крупни изборни реформи утре стартува со работа експертската група која има за цел да договори подобрување на изборната регулатива. Ќе ја води екс претседателот на ДИК, Александар Новаковски, а во неа претставници ќе испратат сите политички партии, освен ВМРО-ДПМНЕ.

„Секој нов министер за правда си прави нова група која има само една цел, а тоа е да го амортизира притисокот врз владата за воведување на една изборна единица“, вели пратеникот Павле Трајанов, кој 2 години чека неговиот предлог да биде деблокиран во Собранието.

Трајанов вели дека формално веќе имаат мнозинство во Собранието иако не е сигурен дека пратениците од помалите политички партии кои му дале поддршка за една изборна единица ќе го притиснат зеленото копче тогаш кога овој закон ќе става на дневен ред.

За една изборна единица поддршка даваат сите освен албанските политички партии кои со измените не ќе можат да добиваат пратеник во 6-тата изборна единица со 6.000 гласа, додека за истото место, пратеник од тројката треба да обезбеди и до 10.000 гласа. Една изборна беше ветување на СДСМ во кампањата за последните избори но до овој момент тоа не е реализирано.

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ бараше мнозински модел но од партијата велат дека немаат проблем да поддржат и една изборна единица.

Според неофицијалните информации, поддршка за една изборна единица има и од меѓународниот фактор од каде се надеваат дека партиите ќе стигнат до консензус за ова прашање.  

ИзворПоследни Активности

1.11.2012

КАНДИДАТИ ЗА ГРАДОНАЧАЛНИЦИ НА ДЕМОКРАТСКИ СОЈУЗ:

1. Радовиш

Страхил Гавритов, електро инженер, вработен во ЈП Плаваја-Радовиш.

2. Неготино

Ванчо Петров, професор во Гимназијата во Неготино...

прочитај повеќе...13.11.2012

Трајанов - Историски момент за компромис со Грција

Очекувам да се дојде до некаков компромис, но тоа пред сè ќе зависи од внатрешното единство, од тоа дали Република Македонија ќе изгради единствена политика околу ова прашање, вели Павле Трајанов, водачот на македонската парламентарна делегација на Заседанието на Асамблеата на НАТО во Прага.

прочитај повеќе...

19.11.2012

ОПШТИНСКАТА ОРГАНИЗАЦИЈА НА ДС - КОЧАНИ ИЗБРА НОВ ПРЕТСЕДАТЕЛ

„ Потекнувам од работничко семејство, во партијата влегов поради чесноста, потенцијалите, политичката одговорност и пред се поради политичката иднина, којa ја гледам во Демократски сојуз “... 

прочитај повеќе...

14.01.2013

Kако до нови работни места?

Демократскиот сојуз, заедно со граѓаните ќе работи на градење на Програма за отворање на нови работни места , развој на економијата и унапредување на животниот стандард на граѓаните.

прочитај повеќе...

18.03.2012

ОБРАЌАЊЕ НА ПАВЛЕ ТРАЈАНОВ НА IV-ОТ КОНГРЕС НА ДЕМОКРАТСКИОТ СОЈУЗ

Почитувани делегати, гости, драги пријатели, екселенции, претставници на медиумите, сакам да Ве поздравам и да посакам успешна работа на Конгресот. Демократскиот сојуз е партија која постојано бранува, партија која го слуша гласот на граѓаните. Силата на Демократскиот сојуз, произлегува од нашите принципиелни заложби...

прочитај повеќе...
partners partners partners partners partners partners