Демократски сојуз

ДЕМОКРАТСКИ СОЈУЗ: ДА НЕМА ЛЕТУВАЊЕ ЗА ПРАТЕНИЦИТЕ И МИНИСТРИТЕ, ДРЖАВАТА ДА СЕ КОНСОЛИДИРА
ДЕМОКРАТСКИ СОЈУЗ: ЕУ, БОРБАТА ПРОТИВ КРИМИНАЛОТ И ДЕПАРТИЗАЦИЈАТА
ТРАЈАНОВ ЗА ТВ 24: СО ЗАКОНОТ НЕ БАРАМЕ АМНЕСТИЈА, ПОМИЛУВАЊЕ, АБОЛИЦИЈА, БАРАМЕ ШАНСА ЗА ФЕР СУДЕЊЕ
ДЕМОКРАТСКИ СОЈУЗ:ЗА КАНЦЕРОГЕНОТО МАСЛО И ОПАСНИОТ ОТПАД ПРЕДУПРЕДИВМЕ,НО РЕАКЦИЈА НЕМАШЕПоследни активности

04.07.2022

 

 

ДЕМОКРАТСКИ СОЈУЗ: ДА СЕ ПРОМЕНИ ПРЕГОВАРАЧКАТА РАМКА 

 

Претседателството на Демократскиот сојуз го разгледа модифицираниот Француски предлог (Преговарачката рамка, заклучоците на Европскиот совет) за започнување на преговорите со Европската унија на Македонија, при што ги донесе следните заклучоци:

Прво, во услови на геостратешки конфронтации, од круцијално значење е за Македонија да започнат преговорите со ЕУ и да продолжат реформите и имплементацијата на европските вредности.

прочитај повеќе...
02.07.2022

 

 

ПАВЛЕ ТРАЈАНОВ: ПРОТОКОЛОТ Е КОНТРОВЕРЗЕН, ДА НЕ СЕ ПОТПИШУВА  

 

Протоколот усогласен помеѓу министерствата за надворешни работи на Македонија и Бугарија, да не се потпишува, бидејќи е контроверзен и и овозможува на Бугарија директно да се меша во внатрешните работи на Македонија, посебно во идентитетските, историските и образовните прашања.

прочитај повеќе...
01.07.2022

 

 

Павле ТрајановБез објавување на Францускиот предлог, апсурдно е да градиме став

 

Во врска со најновиот Француски предлог, како основа за деблокада на евроинтеграциските процеси на Македонија,  Демократскиот сојуз го нагласува следното: 


прочитај повеќе...
30.06.2022

 

 

Трајанов: Пендаровски во Мадрид може да говори и за бугарските уцени

 

 

Самитот на НАТО во Мадрид е можност да се објасни штетноста на бугарската блокада за европската интеграција на РСМ и за единството во НАТО, вели лидерот на Демократски Сојуз.

 

 

 

прочитај повеќе...
23.06.2022

 

 

ПАВЛЕ ТРАЈАНОВ: ЕВРОПСКАТА УНИЈА ДА ЈА ОДЛОЖИ ОДЛУКАТА ЗА УСВОЈУВАЊЕ НА ПРЕГОВАРАЧКАТА РАМКА

 

Павле Трајанов, претседател на Демократскиот сојуз во врска со Францускиот предлог за разрешување на спорот наметнат од Бугарија и деблокада на евроинтеграциските процеси смета дека:  Прво, Владата на Македонија да ја повлече согласноста за прифаќање на Францускиот предлог, во кој на суптилен начин се вградуваат националистичките барања  на Бугарија, а со Протоколот усогласен помеѓу претставници на двете влади детално се разработува имплементацијата на истата.

прочитај повеќе...
21.06.2022

 

 

Уставниот суд го одложи одлучувањето по иницијативата од Трајанов за платеното политичко рекламирање

 

Уставниот суд на Република Северна Македонија денеска ја одржа 19. седница на која одлучи да ја одложи расправата за иницијативата на подносителот Павле Трајанов во врска со платеното политичко рекламирање во медиумите.

 

прочитај повеќе...
19.06.2022

 

 

Демократски сојуз: Со францускиот предлог бугарските барања стануваат европски

 

Демократскиот сојуз изразува сериозни резерви за францускиот предлог за деблокада на почетокот на преговорите за членство на Македонија во ЕУ затоа што тој во суштина ги апсорбира националистичките и негаторските барања на Бугарија и билатералниот спор, преку преговарачката рамка, го претвора во спор помеѓу Македонија и Европската Унија.

прочитај повеќе...
08.06.2022

 

 

Петров: Македонија себе си се гледа во „западниот свет“, одлуката за Лавров не беше изнудена

 

 

Европските и евроатлантските интеграции се една од ретките теми за кои постои консензус меѓу сите политички протагонисти кај нас. Настрана големите жртви кои не чинеа и сé уште не чинат на овој тежок пат, Македонија себе си се гледа во т.н. „западен свет“. Тоа е наша волја, наша желба и наша определба, на која никој не нé принудува. Уште помалку од нас изнудува некакви ставови или одлуки, вели за „Локално“ Зоран Петров, поранешен заменик министер за надворешни работи и актуелен национален координатор за имплементација на платформата занамалување ризици од катастрофи.

 

прочитај повеќе...
08.06.2022

 

ВИДЕО | Трајанов: Бугарија ги спроведува руските интереси на Балканот, треба да истражат службите за разузнавање кој стои зад палењето во Битола

 

Претседателот на Демократскиот сојуз Павле Трајанов го коментираше вчерашното апсење на пејачот Ламбе Алабаковски кој е осомничен за потпалување на пожарот во Центарот за култура во Битола и смета дека целиот случај има сосема поинаква позадина.

прочитај повеќе...
08.06.2022

 

ТРАЈАНОВ: БУГАРИЈА ГИ СПРОВЕДУВА РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ НА БАЛКАНОТ

 

 

-Односите помеѓу Бугарија и Македонија се на најниско историско ниво. Ова не е автентична бугарска политика што се води спрема Македонија, со ставањето на ветото, туку е политика на Русија на Балканот. Русија си ги штити своите интереси преку Бугарија, изјави за Утрински брифинг лидерот на ДС, Павле Трајанов, кој додава дека за жал Бугарија има влезено во руската агенда.

прочитај повеќе...
partners partners partners partners partners partners