Законот за ревизија на политички монтирани процеси влегува во собраниска процедура

09.01.2020

Законот за ревизија на политички монтирани процеси влегува во собраниска процедура

Најмалку 30 политички монтирани случаи може да бидат обновени доколку се усвои Законот за преиспитување на факти и докази користени во судската постапка. Се работи за перидот од 2007 до 2017 година. Предлогот е поднесен од Демократскиот сојуз и ДОМ а има подршка од владејачкото мнозинство. Се очекува да се усвои во февруари и ќе биде филтер за селекција на судии, обвинители, поранешни вработени во УБК, Бирото за јавна безбедност и МВР. Во повторените постапки ќе се утврдува нивната одговорност и вмешаност во политичко монтираните процеси.    Целта е да да се разбие синџирот на политизирани судски случаи. Ова не значи амнестија или помилување, туку им се дава шанса на неправедно осудените да ја докажат својата невиност.

Преку овој закон ќе може да се види дали нашиот судски систем е кредибилен или се неопходни реформи од корен. Не може судијата да има траен мандат, никогаш да не се проверува неговата работа, да не се утврди дали работи по инструкции на политичари, бизнисмени и други центри на моќ, вели Трајанов. За да се прифати барањето за повторување на постапката потребно е да се исполнат неколку услови.

Законот се предлага во редовна постапка и е оставена можност за амандмански инетрвенции во втората фаза.

Јулијана Пешевска

 

Извор: ТелмаПоследни Активности

1.11.2012

КАНДИДАТИ ЗА ГРАДОНАЧАЛНИЦИ НА ДЕМОКРАТСКИ СОЈУЗ:

1. Радовиш

Страхил Гавритов, електро инженер, вработен во ЈП Плаваја-Радовиш.

2. Неготино

Ванчо Петров, професор во Гимназијата во Неготино...

прочитај повеќе...13.11.2012

Трајанов - Историски момент за компромис со Грција

Очекувам да се дојде до некаков компромис, но тоа пред сè ќе зависи од внатрешното единство, од тоа дали Република Македонија ќе изгради единствена политика околу ова прашање, вели Павле Трајанов, водачот на македонската парламентарна делегација на Заседанието на Асамблеата на НАТО во Прага.

прочитај повеќе...

19.11.2012

ОПШТИНСКАТА ОРГАНИЗАЦИЈА НА ДС - КОЧАНИ ИЗБРА НОВ ПРЕТСЕДАТЕЛ

„ Потекнувам од работничко семејство, во партијата влегов поради чесноста, потенцијалите, политичката одговорност и пред се поради политичката иднина, којa ја гледам во Демократски сојуз “... 

прочитај повеќе...

14.01.2013

Kако до нови работни места?

Демократскиот сојуз, заедно со граѓаните ќе работи на градење на Програма за отворање на нови работни места , развој на економијата и унапредување на животниот стандард на граѓаните.

прочитај повеќе...

18.03.2012

ОБРАЌАЊЕ НА ПАВЛЕ ТРАЈАНОВ НА IV-ОТ КОНГРЕС НА ДЕМОКРАТСКИОТ СОЈУЗ

Почитувани делегати, гости, драги пријатели, екселенции, претставници на медиумите, сакам да Ве поздравам и да посакам успешна работа на Конгресот. Демократскиот сојуз е партија која постојано бранува, партија која го слуша гласот на граѓаните. Силата на Демократскиот сојуз, произлегува од нашите принципиелни заложби...

прочитај повеќе...
partners partners partners partners partners partners