Павле Трајанов се сретна со грчкиот амбасадор Харис Лалакос

17.10.2013

Павле Трајанов се сретна со грчкиот амбасадор Харис Лалакос

Денес, 17.10.2013, Павле Трајанов, претседател на Демократскиот сојуз, оствари средба со господинот Харис  Лалакос, амбасадор на Република Грција во Република Македонија.

На средбата се разговараше за потребата од продлабочување на соработката во сите области, особено на економски план, туризмот, културата и друго. 

Трајанов истакна дека Република Македонија во изминатите 20 години спроведе значајни реформи и ги исполни сите критериуми за полноправна членка во НАТО, како и за започнување на пристапните преговори за влез во ЕУ. 

Трајанов нагласи дека деблокадата на евроинтегративните процеси се битни за развојот на двете држави како и стабилноста и безбедноста на Балканот во целина. 

Демократскиот сојуз очекува Република Грција да биде наш силен подржувач во евроинтегративните процеси. 

Средбата беше остварена на инцијатива на амбасадорот на Република Грција.Последни Активности

1.11.2012

КАНДИДАТИ ЗА ГРАДОНАЧАЛНИЦИ НА ДЕМОКРАТСКИ СОЈУЗ:

1. Радовиш

Страхил Гавритов, електро инженер, вработен во ЈП Плаваја-Радовиш.

2. Неготино

Ванчо Петров, професор во Гимназијата во Неготино...

прочитај повеќе...13.11.2012

Трајанов - Историски момент за компромис со Грција

Очекувам да се дојде до некаков компромис, но тоа пред сè ќе зависи од внатрешното единство, од тоа дали Република Македонија ќе изгради единствена политика околу ова прашање, вели Павле Трајанов, водачот на македонската парламентарна делегација на Заседанието на Асамблеата на НАТО во Прага.

прочитај повеќе...

19.11.2012

ОПШТИНСКАТА ОРГАНИЗАЦИЈА НА ДС - КОЧАНИ ИЗБРА НОВ ПРЕТСЕДАТЕЛ

„ Потекнувам од работничко семејство, во партијата влегов поради чесноста, потенцијалите, политичката одговорност и пред се поради политичката иднина, којa ја гледам во Демократски сојуз “... 

прочитај повеќе...

14.01.2013

Kако до нови работни места?

Демократскиот сојуз, заедно со граѓаните ќе работи на градење на Програма за отворање на нови работни места , развој на економијата и унапредување на животниот стандард на граѓаните.

прочитај повеќе...

18.03.2012

ОБРАЌАЊЕ НА ПАВЛЕ ТРАЈАНОВ НА IV-ОТ КОНГРЕС НА ДЕМОКРАТСКИОТ СОЈУЗ

Почитувани делегати, гости, драги пријатели, екселенции, претставници на медиумите, сакам да Ве поздравам и да посакам успешна работа на Конгресот. Демократскиот сојуз е партија која постојано бранува, партија која го слуша гласот на граѓаните. Силата на Демократскиот сојуз, произлегува од нашите принципиелни заложби...

прочитај повеќе...
partners partners partners partners partners partners