Демократски сојуз

ДЕМОКРАТСКИ СОЈУЗ: ДА НЕМА ЛЕТУВАЊЕ ЗА ПРАТЕНИЦИТЕ И МИНИСТРИТЕ, ДРЖАВАТА ДА СЕ КОНСОЛИДИРА
ДЕМОКРАТСКИ СОЈУЗ: ЕУ, БОРБАТА ПРОТИВ КРИМИНАЛОТ И ДЕПАРТИЗАЦИЈАТА
ТРАЈАНОВ ЗА ТВ 24: СО ЗАКОНОТ НЕ БАРАМЕ АМНЕСТИЈА, ПОМИЛУВАЊЕ, АБОЛИЦИЈА, БАРАМЕ ШАНСА ЗА ФЕР СУДЕЊЕ
ДЕМОКРАТСКИ СОЈУЗ:ЗА КАНЦЕРОГЕНОТО МАСЛО И ОПАСНИОТ ОТПАД ПРЕДУПРЕДИВМЕ,НО РЕАКЦИЈА НЕМАШЕПоследни активности

24.05.2022

 

 

Павле Трајанов: Честитки за автокефалноста на МПЦ-ОХРИДСКА АРХИЕПИСКОПИЈА

 

Денес се  случи историски пресврт, тоа што не беше можно со децении, се случи: Српската православна црква ја обнароди одлуката за признавање, одобрување и потврдување на Автокефалност на Македонската православна црква. 


прочитај повеќе...
24.05.2022

 

 

Што по средбата на Ковачевски и Петков во Рим?

 

Претседателот на ДС, Павле Трајанов кој е коалиционен партнер во Владата, во следниве денови очекува засилен дипломатски притисок од САД врз двете страни. Според неговите информации од дипломатски извори кои ги соопшти во вчерашната Само вистина, американската „булдожер“ се подготвува да ги седне на маса и македонската и бугарската Влада се додека не најдат заедничко прифатливо решение. Дали ќе има договор до јуни не се знае, но Трајанов е убеден дека ЕУ нема капацитет да решава сложени прашања, додека американската дипломатија нема да се откаже од притисокот за да се надмине спорот наметнат од Бугарија.

прочитај повеќе...
17.05.2022

 

Демократскиот сојуз го осудува повикувањето на полициски разговор поради напишан текст на новинарката Соња Делевска од порталот „Сакам да кажам“ и го повикува министерот за внатрешни работи да преземе мерки и да ги санкционира одговорните лица кои го одобриле и спровеле овој чин.

прочитај повеќе...
10.05.2022

Павле Трајанов: Честитка до Поглаварот и Синодот на МПЦ

 

 

Признавањето на Македонската Православна Црква од страна на Вселенската патријаршија преставува историски чин со огромно значање за Синодот  на МПЦ , сите црковни достоинственици и верници, како и за сите граѓани.

прочитај повеќе...
10.05.2022

 

Трајанов: Не го повлекуваме предлогот за една изборна единица, Тупанчевски нека си тера нов Изборен законик

 

Министерот за правда Никола Тупанечевски нека си го тера проектот за нов Изборен законик, ние нема да го повлечеме нашиот предлог закон за измени на Законикот во делот на една изборна единица, пропорционален модел и избор на пратеници според Донтовата формула, вели за „Слободен печат“ Павле Трајанов, пратеник и еден од предлагачите за промена на изборниот модел.-Деновиве, според информации од денешната координација кај претседателот на Собранието, усогласено било со координаторите на пратеничките групи Џафери да го стави на седница нашиот предлог закон.

прочитај повеќе...
09.05.2022

 

Демократски сојуз: ЧЕСТИТ ДЕН НА ПОБЕДАТА НАД ФАШИЗМОТ

 

Демократскиот сојуз на сите граѓани на Македонија им го честита 9 Мај, Денот на победата над фашизмот, Денот на Европа.

 

 

прочитај повеќе...
07.05.2022

 

Демократски сојуз: Македонија од НАТО да побара поддршка за ЕУ

 

Во услови на градење единство помеѓу НАТО и Европската Унија, поврзано со инвазијата на Русија на Украина, Владата на Македонија целосно ја усогласи надворешната политика со политиките на НАТО и ЕУ.

прочитај повеќе...
17.04.2022

 

ДЕМОКРАТСКИ СОЈУЗ: СТРАТЕГИЈАТА ЗА ЕУ Е ВО КОЛАПС

 

Демократскиот сојуз смета дека стратегијата на Македонија за започнување на пристапните преговори за полноправно членство во Европската унија е во колапс и истата треба да се редефинира.

 

прочитај повеќе...
12.04.2022

 

Демократски Сојуз: Обвинителстово да ги гони сите убијци и прикривачи на убиството на хрватскиот ракометар

 

Демократскиот сојуз жестоко го осудува бруталното убиство на хрватскиот ракометар Денис Тот, ги повикува надлежните институции да ги доведат пред лицето на правдата сите негови убијци и да ги расветлат сите мистерии околу овој свиреп настан.

 

прочитај повеќе...
12.04.2022

 

Павле Трајанов: Да запре војната во Украина

 

Пратеникот Павле Трајанов, учествува на Конференцијата на Парламентарното собрание на парламентите од Југоисточна Европа, Комисија за правда, внатрешни рабити и безбедносна соработка каде во своето обраќање нагласи:

прочитај повеќе...
partners partners partners partners partners partners