Трајанов до Расмусен: НА САМИТОТ ВО КАРДИФ – МАКЕДОНИЈА ДА СТАНЕ ЧЛЕНКА НА НАТО

07.04.2014

Трајанов до Расмусен: НА САМИТОТ ВО КАРДИФ – МАКЕДОНИЈА ДА СТАНЕ ЧЛЕНКА НА НАТО

Повод за денешната прес конференција е иницијативата на Демократскиот сојуз за што побрзо зачленување на Република Македонија во НАТО, кое би се реализирало на претстојниот Самит на Северноатлантската Алијанса во Кардиф, Велика Британија, на почетокот на септември оваа година. 

Иницијативата на Демократскиот сојуз се состои во мобилизирање на сите македонски граѓани, политички партии, невладини организации и граѓански здруженија, преку писма, пораки на социјалните мрежи и електронската пошта, да се обратат до седиштето на НАТО во Брисел, до амбасадите на земјите – членки на НАТО во Македонија и до првиот човек на Алијансата, со барање нашата држава на претстојниот Самит на НАТО да добие статус на полноправна членка.

За таа цел, претседателот на Демократскиот сојуз, г. Павле Трајанов денес испрати писмо до Генералниот секретар на Северноатлантската организација, г. Андерс Фог Расмусен, со барање за негова лична заложба Македонија да биде примена во НАТО.

Тука прочитајте го во целост писмото на Трајанов до Расмусен.

Демократскиот сојуз смета дека Република Македонија заслужува да биде рамноправна членка на НАТО, не само поради исполнувањето на внатрешните реформи, туку и поради својот посветен ангажман во воените мисии на Алијансата. На тој пат не смее да биде пречка противењето на Грција и условувањето Македонија да си го смени своето уставно име.
Ги повикуваме сите граѓани, политички партии, невладини здруженија и граѓански асоцијации да ја поддржат и да се придружат на иницијативата на Демократскиот сојуз за безусловно зачленување на Македонија на претстојниот Самит на НАТО во септември оваа година.

За таа цел, ја објавуваме официјалната веб-страна на НАТО http://www.nato.int/ , официјалните е-мејл адреси на Генералниот секретар на Алијансата horre.krista@hq.nato.int , како и од амбасадите на земјите-членки на НАТО, Албанија embassy.skopje@mfa.gov.al, Белгија sofia@diplobel.fed.be, Бугарија Embassy.Skopje@mfa.bg, Канада bgrad@international.gc.ca, Хрватска croemb.skopje@mvep.hr, Чешка Consulate_Skopje@mzv.cz, Данска vieamb@um.dk, Естонија Arti.Hilpus@mfa.ee, Франција culture@ifs.mk, Германија info@skop.auswaertiges-amt.de, Унгарија mission.skp@mfa.gov.hu, Исланд emb.vienna@mfa.is, Италија segreteria.skopje@esteri.it, Латвија embassy.sweden@mfa.gov.lv, Литванија amb.hu@rm.lt, Холандија SKO@minbuza.nl, Норвешка emb.belgrade@mfa.no, Полска skopje.amb.sekretariat@msz.gov.pl, Потругалија embporbg@yubc.net, Романија romanamb@cabletel.net.mk, Словачка emb.skopje@mzv.sk, Шпанија emb.skopje@maec.es, Турција embassy.skopje@mfa.gov.tr, Велика Британија britishembassyskopje@fco.gov.uk, САД EmbSkoWebM@t-home.mk,   на кои ќе можат да се испратат барањата за прием на Република Македонија во Северноатлантската алијанса.Последни Активности

1.11.2012

КАНДИДАТИ ЗА ГРАДОНАЧАЛНИЦИ НА ДЕМОКРАТСКИ СОЈУЗ:

1. Радовиш

Страхил Гавритов, електро инженер, вработен во ЈП Плаваја-Радовиш.

2. Неготино

Ванчо Петров, професор во Гимназијата во Неготино...

прочитај повеќе...13.11.2012

Трајанов - Историски момент за компромис со Грција

Очекувам да се дојде до некаков компромис, но тоа пред сè ќе зависи од внатрешното единство, од тоа дали Република Македонија ќе изгради единствена политика околу ова прашање, вели Павле Трајанов, водачот на македонската парламентарна делегација на Заседанието на Асамблеата на НАТО во Прага.

прочитај повеќе...

19.11.2012

ОПШТИНСКАТА ОРГАНИЗАЦИЈА НА ДС - КОЧАНИ ИЗБРА НОВ ПРЕТСЕДАТЕЛ

„ Потекнувам од работничко семејство, во партијата влегов поради чесноста, потенцијалите, политичката одговорност и пред се поради политичката иднина, којa ја гледам во Демократски сојуз “... 

прочитај повеќе...

14.01.2013

Kако до нови работни места?

Демократскиот сојуз, заедно со граѓаните ќе работи на градење на Програма за отворање на нови работни места , развој на економијата и унапредување на животниот стандард на граѓаните.

прочитај повеќе...

18.03.2012

ОБРАЌАЊЕ НА ПАВЛЕ ТРАЈАНОВ НА IV-ОТ КОНГРЕС НА ДЕМОКРАТСКИОТ СОЈУЗ

Почитувани делегати, гости, драги пријатели, екселенции, претставници на медиумите, сакам да Ве поздравам и да посакам успешна работа на Конгресот. Демократскиот сојуз е партија која постојано бранува, партија која го слуша гласот на граѓаните. Силата на Демократскиот сојуз, произлегува од нашите принципиелни заложби...

прочитај повеќе...
partners partners partners partners partners partners